KatedraISFakultaUniverzitaČRSvětVybrané časopisyHledáníEnglish?
 Správce mail  jokrwww    
 Pracoviště, encyklopedie  Časopisy, databáze 
 Local  Central 
 Google  Google Scholar  Atlas  Centrum  Yahoo 
 Osob  Pracovišť 
 Na fakultě  Na univerzitě  V Internetu 
 Pro-Fil  Sborník prací FF  Filosofický časopis  Organon F 
 MŠMT  GAČR  AV ČR  Školy, ústavy, časopisy 
 Rektorát  Univerzitní stránky 
 Hlavní fakultní stránka  Studium  E-learning  Webová pošta  Knihovna  Fakultní nástěnka  Informační tabule 
 Veřejné stránky  Osobní stránky  Databázový server  Univerzitní intranet 
 Demo  Plná verze 
 Blok  Zeď  Trvalky  Archiv zajímavých odkazů 
 Co katedra nabízí 
 Informace ke studiu  Vybrané texty  Souhrn studijních textů 
 Členové katedry  Kabinet TGM 
 Rozvrh prezenčního studia  Rozvrh kombinovaného studia  Rozvrh učitelství ZSV  Rozvrh filosofie pro nefilosofy 
 Katedrový rozcestník  Oficiálně  Neoficiálně  Slovník českých filosofů  Divadlo  Historie katedrového webu  Katedrový intranet 

:: Kabinet TGM ::

 

Kabinet pro studium díla T. G. M.
při katedře filosofie na Filosofické fakultě
Masarykovy univerzity

 

Zakladatelskou osobností Kabinetu byl tehdejší vedoucí katedry filosofie prof. PhDr. Lubomír Nový, CSc. († 1996). Z jeho iniciativy a za podpory vedení Masarykovy univerzity a její Filosofické fakulty a s přispěním FRVŠ zahájilo toto specializované pracoviště v lednu 1995 svou činnost.

Kabinet chce přispívat k bádání o Masarykově díle, zejména pak v kontextu dějin českého myšlení. Na katedře filosofie má odpovídající zázemí i proto, že dějiny českého filosofického myšlení představují jedno z profilujících témat badatelské činnosti katedry. (Např. v roce 1995 katedra vydala dvousvazkový spis Česká filosofie ve 20. století, v roce 1998 obsáhlý Slovník českých filosofů; v současné době jsou členové Kabinetu nositeli grantového úkolu Spory v české filosofii mezi válkami, apod.)

Kabinet úzce spolupracuje s Masarykovým ústavem AV ČR v Praze, s Ústavem T. G. Masaryka, s Masarykovým muzeem v Hodoníně, s Masarykovou společností v Brně a s jednotlivými odborníky z Filosofické fakulty MU a z pražských a brněnských vysokoškolských a akademických pracovišť, kteří se zabývají Masarykovou osobností i jeho dílem. Spolu s nimi se Kabinet také podílel na koncepci a organizaci mezinárodní vědecké konference Sto let Masarykovy České otázky (Brno 26.-28. září 1995, sborník příspěvků vydal Masarykova ústavu v Praze v roce 1997). Pracovníci kabinetu se aktivně s referáty účastnili i dalších věnovaných odkazu T. G. Masaryka, např. semináře T. G. Masaryk als univesitäter Lehrer und visionärer Politiker, který se konal při příležitosti odhalení busty T G. Masaryka v atriu vídeňské univerzity (21. listopadu 1996), mezinárodní konference T. G. Masaryk – Rusko a Evropa. Dílo, vize, přítomnost (Praha 12.-14. září 1997). S masarykovskou tematikou se účastnili i dalších vědeckých konferencí, např. konference Filozofia jako sposób odczuwania i konceptualizacji ludzkiego losu (Slezská univerzita v Katowicích 11.-14. května 1998).

Významně přispěli k oslavám jubilejního roku 150. výročí narození T. G. Masaryka: Na počátku března 2000 kabinet spolupořádal a v jednotlivých sekcích aktivně participoval na mezinárodní konferenci T. G. Masaryk, idea demokracie a současné evropanství, která probíhala 2.-4. března 2000 v prostorách Senátu České republiky pod patronací předsedkyně Senátu L. Benešové (sborník příspěvků je v tisku). Rovněž se organizačně a obsahově podílel na mezinárodní konferenci T. G. Masaryk a jeho univerzita v roce 2000, která se uskutečnila v Brně 7. března 2000. K výročí připravil kabinet kritické vydání Masarykovy práce Moderní člověk a náboženství (vyšla jako 8. svazek Spisů TGM péčí MÚ AV ČR a Ústavu TGM v Praze v lednu 2000).

Ediční práce na dalších svazcích Spisů TGM je v současné době nejvýznamnějším úkolem Kabinetu. Pozornost se soustřeďuje na přípravu kritického vydání Masarykových spisů i drobnějších článků, shrnutých pod názvem Slovanské studie (Studie o I. V. Kirejevském a další Masarykovy texty z přelomu 80. let a 90. let 19. století), Univerzitní přednášky (články z období Masarykovy univerzitní činnosti) a Ideály humanitní (studie z roku 1901, doplněná časopiseckými příspěvky z téhož období). V návaznosti na tyto úkoly Kabinet buduje svou specializovanou knihovnu a archiv.

Kabinet má dva kmenové pracovníky, doc. Jana Zouhara a dr. Helenu Pavlincovou, externě spolupracuje doc. PhDr. Jiří Gabriel, CSc. Členové Kabinetu jsou zastoupeni ve vědecké radě Masarykova ústavu AV ČR, ve správních orgánech Ústavu T. G. Masaryka, v redakční radě Spisů TGM, v redakční radě Masarykova sborníku, ve výboru Masarykovy společnosti, doc. Zouhar opakovaně poskytuje odbornou záštitu konferencím, které pořádá Masarykovo muzeum v Hodoníně (např. v roce 1997 na téma T. G. Masaryk a ruské revoluce, v roce 1998 Evropanství a T. G. Masaryk, v roce 1999 na téma T. G. M. a věda, v roce 2000 T. G. Masaryk na přelomu tisíciletí, v listopadu 2001 T. G. Masaryk a sociální otázka).


Kontaktní adresy:

doc. PhDr. Jan Zouhar, CSc.              PhDr. Helena Pavlincová, Ph.D.
Katedra filosofie FF MU                      Katedra filosofie FF MU
A. Nováka 1, 602 00 Brno                   A. Nováka 1, 602 00 Brno

e-mail: zouhar@phil.muni.cz
e-mail: pavlinco@phil.muni.cz

Stránky spravuje Josef Krob. Datum poslední úpravy: Fatal error: Uncaught Error: Undefined constant "SCRIPT_FILENAME" in /data/www/www.phil.muni.cz/fil/kabinet.php:140 Stack trace: #0 /data/www/www.phil.muni.cz/fil/kabinet.php(144): posl_zmena() #1 {main} thrown in /data/www/www.phil.muni.cz/fil/kabinet.php on line 140