Absolvent Historického ústavu FF MU získal prestižní cenu

Student historie Adam Strašák ovládl kategorii společenských a humanitních věd 6. ročníku studentské soutěže nakladatelství Academia

17. 4. 2018

"Urážka císaře a prezidenta – kontinuita a diskontinuita kulturních stereotypů" Tak zní název práce Adama Strašáka, která nejvíce zaujala porotu v kategorii společenských a humanitních věd šestého ročníku studentské soutěže nakladatelství Academia: http://www.academia.cz/studentska-soutez. Porota složená z předních českých vědců hodnotí v soutěži faktickou správnost, ale také čtivost a schopnost upoutat čtenáře. Součástí ceny je také vydavatelská smlouva, na základě které bude práce v nakladatelství Academia publikována jako monografie.

Práce se zabývá tématem kontinuity a diskontinuity kulturních stereotypů týkajících se hlavy státu v diskursu nižších společenských vrstev mezi obdobím pozdní Habsburské monarchie (1890-1918) a první Československé republiky. Činí tak na základě záznamů soudních procesů s osobami, které za obou režimů stanuly před Krajským soudem v Uherském Hradišti pro urážku hlavy státu. Diskurs je zkoumán v kontextu s dobovou politikou, etikou či hospodářstvím.

Adam Strašák obhájil práci jako magisterskou diplomovou pod vedením prof. Lukáše Fasory na Historickém ústavu FF MU v roce 2017.