Výzkum zaniklé středověké osady Bystřec
okr. Blansko

katastrální území: Jedovnice
nadmořská výška: 450 - 455 m
výzkum provádí: Archeologický ústav Moravského zemského muzea
vedoucí výzkumu: PhDr. Ludvík Belcredi
Letecký pohled na zaniklou vesnici     Osada byla osídlena v polovině 13.století, za tzv. "velké kolonizace", patrně kolonisty z Dolního Rakouska. Zanikla v 1.čtvrtině 15.století násilným způsobem - bezprostřední příčinou bylo vypálení osady.
Tento způsob zániku umožnil zachování jedinečných nálezových okolností a nálezových celků.
     V písemných pramenech je ves poprvé zmiňována v roce 1349, pod německým názvem Merhlinslag, v letech 1371, 1385 a 1437 pod názvem Bystricz či Bystrzecz.
     Vesnice se nacházela na přírodních (či uměle dovršených) terasách po obou stranách potoka Rakovce a typologicky byla dvouřadou lesní lánovou vsí. 
    Systematický archeologický výzkum je zde prováděn od roku 1975. Jeho výsledkem je odkrytí půdorysu celé osady, která čítala 19 usedlostí. Různý počet komor (2-8) v těchto usedlostech svědčí pro značnou majetkovou diferenciaci. Jsou zde doloženy stavby kůlové, srubové konstrukce, celokamenné komory (sýpky) a přístřešky lehké dřevěné konstrukce. Výsledkem je také obrovské množství nálezů nejen keramických a kovových, ale i látek organického původu.
    Bylo možné rekonstruovat způsob založení vesnice, vyměření parcel i jejich návaznosti na zaniklé plužiny (pole), které jsou známy v celé ploše. 
  
Plánek osady, vytvořený na základě dlouholetých archeologických výzkumů.

 


Autor textu: PhDr. Ludvík Belcredi
Autoři stránky: Soňa Krásná - Michal Soukup