Josef Krob
Dvojité vidění
Již v průběhu loňské konference na téma Jídlo, pití a evropská vzdělanost jsme nabízeli možnost podívat se na problém konzumace z druhé strany. Mnozí se ale zalekli možného přílišného naturalismu a nabídka zůstala nevyužita. Dvojité vidění představuje novou výzvu a možnost nejednostranného pohledu. V průběhu přípravy této konference se však ukázalo, že samotné téma není příliš snadno uchopitelné.
Diplopie je, přísně vzato, vada. Chyba čehosi kdesi za okem, vytvářející rozmazaný obraz. Tematizovat dvojité vidění v tomto slova smyslu se nezdálo být zrovna snadným úkolem, a tak jeden nejmenovaný zaměstnanec naší fakulty navrhoval po návratu z archívu, kde si kazil oči nad nečitelnými listinami, a po dvojitém fernetu obrátit pořadí dnešního setkání: nejdříve košt, potom konference. Rozmazaný obraz dvojitého vidění by se dostavil pravděpodobně spontánně, stejně jako mnohé diskusní příspěvky. Vzhledem k jistým organizačním potížím jsme toto řešení nemohli přijmout, ale mohu jej uplatnit alespoň sám pro sebe.
Filosofové překonají tento problém rozšířením sémantického pole dvojitého vidění na význam dvojího vidění. I když se na první pohled zdá, že je to postup nekorektní – přece je evidentní, že např. dvoje ponožky není totéž co dvojité ponožky – lze přijmout výsledek této operace – teplo od noh z důvodu dvojité vrstvy materiálu. Jsa spíše empirik (a to i v otázce dvojitého vidění), pokusil bych se demonstrovat toto tvrzení na příkladu:
Dvoje štamprlata – kovová a skleněná, dvoje placatky – kovové a skleněné, konzumace postupně z obou sad, tzv. přijímání pod dvojím vedením (jak říkají Francouzi en cotutelle) – tedy použiji dvoje nářadí a výsledkem je dvojité množství.
nebo
Vykašlu se na dvoje nalévání a dám si hned dvojitou dávku.
V obou případech se dostavuje stejný výsledek – rozmazané, tedy dvojité vidění. Ale tady stojí otázka: znamená dvojitost ve smyslu filosofickém též rozmazanost, nebo je to naopak zpřesnění tím, že se na věc podíváme dvěma způsoby?
Je to všechno otázka úhlové vzdálenosti, o kterou se liší dva směry pohledu. Malá úhlová vzdálenost znamená rozmazanost, důsledkem velké je dvojí pohled a dvojité vidění v širokém, použitelném slova smyslu. Malá chyba čehosi kdesi za okem – rozmazanost, větší vada – dvojitý pohled.
Praktické důsledky: Pokud v průběhu koštování začnete vidět rozmazaně, je to chyba. Je třeba zvětšit úhlovou vzdálenost, zvětšit chybu, tj. ještě více se napít a konečně získat ten správný dvojitý, či dokonce pluralistický pohled na svět.