Ad 1.

Tím dřevem to zesládlo, ale má to chuť slivovice. Ovšem má to i chuť toho dřeva.

 

Ad 2.

Taky sladší, ovšem na 54 se to pije dobře. Na konci je hořkost, ale taková chlapská.

 

Ad 3. Chuť se tříští a rozbíhá do různých odstínů, ale ne že by to bylo nepříjemné. Sladké, chuť méně výrazná, ale je tam.

 

Ad 4.

Vůně odpovídá věku, tedy moc nevoní, ale vůně věkem vyprchá. Trochu to štípe, ale taky tak chlapsky, i když na ten věk by to mohlo být lepší.

 

Ad 5.

Voní to jako bylinkový čaj. Sice to je slivovice, ale je tam ještě něco jiného (bylinky? Mirabelky?). Ovšem pije se dobře, je v tom léčivá síla.

 

Ad 6.

Ano, jemné, ale vedle těch chlapských nevýrazné, neškrábe, nemá na to procenta. Vzdálilo se to typické slivovici.

 

Ad 7.

Mandlová vůně až oříšková, což se někomu líbí, někomu ne. Vyvážená, posléze se z oříšku vynoří švestka. V chuti trochu zaostává za těmi chlapskými.

 

Ad 8. Vůně je příjemná, ne, není příjemná (komise je rozpolcena), každopádně slabá. Je tam něco, ale pak je tam i švestka. Chuť nevýrazná, ale harmonická. Toho by člověk mohl vypít více.

 

Ad 9.

Terpentin to není, je to dobré jablíčko, ne, není to typické jabko (opět rozpolcenost), chutná to jako jabko, škrábe to jako jabko. Jako staré jabko.

 

Ad 10.

Typický kalvádosový odér, ale tak to má být, je to ještě mladé, nevybouřené, pubertální, za 10 let to bude lepší, než je aktuálně to předchozí.

 

Ad 11.

Vůně se musí dolovat, Chardonnay je průmyslový tahák, ne Chardonnay je výborné (komise se neshodla na postoji k primárnímu zdroji této pálenky). Určitě se pije příjemně. Je to jemné pití.

 

Ad 12.

Je to z vína, hned jak k tomu čuchneš, vůně je výraznější, prostě vínovica klasika. Drsnější, ale typická.

 

Ad 13.

Vůně tam není nebo je (v poměru 2:1 hlasu), je sladká, neškrábe, ale mohla by být lepší. Není to špatné pití, ale mohla by mít větší účast na meruňkovitosti o sobě. Není to zlé (říká komisař, který typické meruňky nemá rád).

 

Ad 14.

Ano, tak to je třešeň. Trochu škrábe, je sladká, ale opravdu pěkná třešnička. „Hned jsem si vybavil kvetoucí třešně,“ říká jeden komisař. Druhý se sází, že tohle bude vypito nejrychleji.

 

Ad 15.

Nejprve vzpomínky na dávné ostružinovice na katedře. Z toho vyplynula širší úvaha o náročnosti studia filosofie. Pak komise konečně ochutnala. Hmm, těžko tam najít ostružiny. Ale třeba kořalky z lesních plodů tak mají chutnat. Jemné, příjemné, ale zkrátka ty ostružiny scházejí.

 

Ad 16.

Ano, to je hruška. Voní. Chutná. Opravdu dobrá. Možná ne tak harmonická. Ale je harmonická.

 

Ad 17.

To není páleno z mandlí, pouze vyluhováno. Ale co je původní alkohol? Voní to po mandlích, ale po čem jiném by to taky mělo vonět, že ano? Není tam příliš kyanidu? To je sladké, to je sladké... Ženské pití. Možná toto bude vypito jako první.

 

Ad 18.

Tato ořechovka voní jako ořechovka. Je to sladké, ovšem chybí tomu hořkost. Mělo by to být víc hořké, aby to bylo harmoničtější. „Já do ořechovky přidávám hořec.“