Od: bohumil.fort@utoronto.ca
Datum odeslání: Mon, 23 Oct 2000 17:12:55 -0400 (EDT)
Komu: Josef Krob jokr@phil.muni.cz
Věc: Re: z Toronto

 

Od:             bohumil.fort@utoronto.ca
Datum odeslání: Mon, 23 Oct 2000 17:12:55 -0400 (EDT)
Komu:           Josef Krob
Věc:            Re: z Toronto

Vážený pane docente,

před časem jste se zmínil, že bych mohl poslat nějaké zajímavosti ze zdejšího prostředí. Tak se o to pokouším, přestože přesně nevím, zda to zajímavosti opravdu jsou. Aši budu muset začít od zdejší university, matky živitelky. Dalo by se říci, že je veliká rozlohou i počtem studentů, velmi dobře vybavena a snad i nejbohatší v Severní Americe /to jsem jenom zaslechl, ale že dvou různých zdrojů/. Bohatá je především díky vlastnictví strategických pozemků v centru Toronta, ale přesto si zde musí studenti vzdělání těžce platit. Jim to nepřijde tak strašně, protože síť zdejších studentských půjček a servis s nimi spojeny jsou tu běžné, zaběhané a fungující. Alespoň tu studenti vědí od počátku, že budou muset platit - nikoli tedy jako u nás, kde to zjistí v půlce studia. Za své peníze ale musí dostat profesionálně odvedenou práci. Profesionalita je tu heslem číslo jedna. Šanci tu nelze získat dvakrát po sobě, protože podruhé nabídka nepřijde, byla-li někde jen nepatrná nespokojenost. Přičemž si člověk, který zde učí, musí neustále hlídat všechna možná kritéria hodnocení vlastní osobnosti - od studentské spokojenosti s jeho přístupem k výuce až po hodnocení že strany departmentu.

Trochu mne to zpočátku poděsilo, ale pak jsem zjistil, že jediné tak je možno se domluvit - pravidla jsou dána a je třeba je dodržovat z obou stran. Škoda, že s touto praxi se doma člověk ještě stále nesetkává příliš často. Také po autoritářském, ještě stále ponejvíce socialistickém přístupu některých českých pedagogů ke studentům tu není ani památky. Naštěstí! Tím se na druhé straně ale platí za určitou přesnou definovanost vztahů učitel - žák, který je třeba pro mne příliš odtažitý, přesně vymezeny, někdy studený. No dobře, přiznám to, prostě se mi stýská po tom chodit se svými pedagogy na pivo. Se svými žáky to dělat nemohu, nebylo by to politický korektní. Ale to necháme na prosinec...

Takže žáci: neustále jsem překvapován tím, jak český mýtus o tom, že američtí /severoameričtí/ studenti jsou mírně řečeno ne tolik chytří jako studenti čeští, bere za své. Alespoň taková je moje zkušenost. Navíc jejich přístup je povšechně velmi zodpovědný - aby také nebyl za ty love. Bohužel tu jen velmi omezené funguje to, co znám jako studentský život v určitě komunitě kumpánů, protože je tu každý zaměřen více sám na sebe, na svou kariéru a na své studium. Myslím, že český student se tu zákonitě musí cítit relativně osamělý. Naštěstí je tu stále někdo, kdo je spojen s ČR. Nevěřil bych, kolik nekanadských Čechů tu lze potkat - minulý týden dokonce příjemná návštěva z FF MU! Snad se bude spolupráce rozvíjet, protože je to z mnoha důvodů dobře.

Město. Toronto je veliké město - nevím přesně, kolik má miliónů i s aglomeracemi, ale přehlédnout se nedá, ale zároveň je to jenom veliká vesnice poskládaná z různých "sousedství" nejrůznějších ras, národů a národnosti. Já bydlím v části portugalské, kousek od UofT, takže na strategický velice výhodném místě. Je tu na kanadské poměry draho, ale koupit se tu dá snad všechno na světě a něco dokonce levněji než v ČR - např. některé potraviny /to hlavně díky zelenině v Čínské čtvrti/. Podzim je neuvěřitelně teplý /někdy stále šortky a tričko/ a barevný, což způsobuje zdejší slavná flóra. Některé víkendy trávím v malebném městečku Niagara-on-thé-Lake, což je jen přes Ontarijské jezero naproti - ve vinařském kraji, kde opravdu dělají vynikající vína a který připomíná vzdálené Toskánsko. Tam mám své přechodné bydliště hned u jezera na venkově, což je velmi uklidňující, zvláště v tento podzimní čas. 

Tak jsem zase začal všeobecně, ale skončil jsem u sebe /jako obvykle/, což napovídá, že je nejvyšší čas přestat. Třeba by vás ještě něco zajímalo, tak se jen neostýchejte přeptat. Jinak, katedrové stránky mne už podruhé provázejí na této strastiplné pouti plně dřiny a odříkání, že což jim děkuji. Pozdravujte se, prosím, a také dobře známé.

Zdravím,    Bohumil Fořt

PS: Mimochodem, University of Toronto má samozřejmě také své internetové stránky, takže neváhejte: www.utoronto.ca.