Téma umělá inteligence

p

Dva přístupy

Původní, užší význam UI

Teoreticko-aplikační – definice inteligence, formální systémy, modely chování v definovaném prostředí, realizace a konkrétní aplikace,

Širší význam, filosofický

definice inteligence a její vztah k mysli, vědomí

à  odtud 3. sci-fi přístup, který je jistým hybridem = zkřížením jedné větve aplikací (robotika a složité agenty) s filosofickým problémem mysli è  místo robotů v lidské společnosti, definice člověka, androidi…

 

O co jde? Je problém UI totožný s otázkou, zda umělý systém má vědomí?

Nabízí se přinejmenším dvě možnosti pojetí inteligence:

  1. Inteligence jako funkce
  2. Inteligence jako vědomí nebo mírněji modelování lidského myšlení a odtud otázka, zda stroje mohou myslet

Ad 1.

– roboty a roboti a agenty

Definice 1.
Marvin Minsky tvrdí, že "... umělá inteligence je věda o vytváření strojů nebo systémů, které budou při řešení určitého úkolu užívat takového postupu, který - kdyby ho dělal člověk - bychom považovali za projev jeho inteligence." (1967)

Tato definice vychází z Turingova testu.
Vyplývá z ní, že úlohy jsou tak složité, že i u člověka by vyžadovaly použití inteligence. Otázkou však je, jaké vlastnosti má složitost a 'inteligentní' řešení ? Složitost lze ohodnotit počtem všech řešení, které připadají v úvahu. Ale hledání řešení pouhým prohledáváním stavového prostoru možných řešení není možné u složitějších úloh ani prostřednictvím superrychlých počítačů. Tento postup navíc není možno nazvat inteligentním.
Je tedy nutno omezit velikost množiny prohledávaných řešení, což se děje na základě využívání znalostí.

Turingův test, částečně modifikovaný, vyvrátil - alespoň podle některých pramenů - program ELIZA. Člověk komunikující s tímto programem může uvěřit, že komunikuje s jiným člověkem. ELIZA se snaží imitovat psychiatra, formulace 'absolvovat Turingův test' znamená za 5 minut se neukázat být průhlednějším podvodníkem, než průměrný člověk, který si hraje na psychiatra, ačkoliv jím není.
 

Elizu lze interaktivně vyzkoušet na Internetu.

Vývojový diagram Elizy:


Eliza pracuje se seznamem klíčových slov; s ním porovnává slova věty. Nalezne-li ve větě klíčové slovo, najde v tabulce reakcí odpovídající a nepoužitou odpověď a použije ji. Není-li mezi slovy věty klíčové slovo, reaguje Eliza na nepoužité klíčové slovo předchozí věty. Pokud už Eliza použila všechny reakce na klíčová slova na zásobníku, použije se náhradní východisko. Je to seznam reakcí, použitelných na téměř všechny situace, jako např."Máte pro svůj názor nějaký důvod?", "Skutečně?", "To je velmi zajímavé...", "Řekněte mi o tom více." a podobně.

Zdroj: http://ui.fpf.slu.cz/diplomky/umela_inteligence/Turing_test.htm

 

Čínský pokoj jako Searlův pokus ukázat, že imitace myšlení (vyhovující TT) není samotným myšlení à  co to je vlastně myšlení.

Definice 2.
E. Richová se domnívá, že "... umělá inteligence se zabývá tím, jak počítačově řešit úlohy, které dnes zatím zvládají lidé lépe." (1991)

Alternativní definice:

  • UI je označení uměle vytvořeného jevu, který dostatečně přesvědčivě připomíná přirozený fenomén lidské inteligence
  • UI označuje tu oblast poznávání skutečnosti, která se zaobírá hledáním hranic a možností symbolické, znakové reprezentace poznatků a procesů jejich nabývání, udržování a využívání
  • UI se zabývá problematikou postupů zpracování poznatků - osvojováním a způsobem použití poznatků při řešení problémů
  •  

    Ad. 2

     

    Ad 3.

    Roboti, androidi, mutanti

    Tři robotické zákony:

    1. Robot nesmí způsobit člověku jakoukoli újmu ani svou nečinností tuto újmu dopustit.
    2. Robot se musí podřídit všem lidským rozkazům, kromě těch, které jsou v rozporu s prvním zákonem.
    3. Robot je povinen dbát o vlastní bezpečí, kromě případů, které jsou v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

    A další výhledy:

    Jistě nepůjde v UI o to, vytvořit dokonalou kopii člověka (to ostatně zvládne každý zdravý trouba, který si nedá pozor) – půjde o to, vytvořit jinou inteligenci à   nemusí nás zajímat, zda nový systém myslí stejně jako člověk (ale zda plní své funkce).

    Netechnologické řešení