- internet4U -

HEJ TY, UMÍŠ HTML?

Kapitola VI. Barvy

      Důležitým atributem znaků a objektů na HTML stránkách je jejich barevnost, o níž si dnes povíme. HTML jazyk používá pro reprezentaci barev RGB model s 16 mil. barev (TrueColor), tedy každá barva je definována jako podíl tří barevných složek RGB (Red, Green, Blue červená, zelená, modrá), obdobně jako u televizního přijímače. Barvy můžete zadávat buď v číselném vyjádření (viz dále), nebo jako anglický název barvy (viz tabulka).

Anglický název Popis Šestnáctkové vyjádření
ANTIQUEWHITE omšelá bílá FAEBD7
AQUAMARINE akvamarín 7FFFD4
AZURE azurová F0FFFF
BEIGE béžová F5F5DC
BLACK černá 000000
BLUE modrá 0000FF
BLUEVIOLET modrofialová 8A2BE2
BROWN hnědá A52A2A
CADETBLUE šedomodrá 5F9EA0

      Nutná matematika

      Pro pochopení zápisu barevného systému je dobré vědět, jak se zapisují čísla v šestnáctkové soustavě (hexadecimální základem je číslo 16, obdobně, jako v desítkové je základ číslo 10). Tedy běžné číslo 9 je v šestnáctkové soustavě také devět, ale číslo 10 odpovídá znaku "A", 11 je B, atd., až 15 je F. Číslo šestnáct se zapíše jako "10" (je překročen další řád, jako v desítkové soustavě, a číslo má dvě cifry). A pak to jde dále, jak to již znáte, 17 odpovídá 11 a desítkové číslo 255 odpovídá FF.

      Každá barevná složka je tedy reprezentovaná jasovou úrovní od nuly (zcela tmavá) až po 255 (nejzářivější odstín). Šestnáctkové vyjádření barvy v TrueColoru se zapisuje po sobě v pořadí RGB, tedy například FF0000 je jasná červená, 00FF00 zelená a 0000FF modrá. Barvy se skládají jako světlo, tedy černá nezáří a tak se nemíchá; když pak červená a zelená dávají žlutou, vyjádření nejjasnější žluté je FFFF00. Před číslo můžete uvést také znak "#", na jehož nepřítomnost jsou některé prohlížeče háklivé.

      Barevnost stránky

      První místo, kde uplatníte své znalosti o barvě, je nastavení HTML stránky, kde definujete, jakou barvu má mít pozadí (BGCOLOR), normální text (TEXT), odkaz (LINK), navštívený odkaz (VLINK) a aktivní odkaz (ALINK když se odkaz vybere myší).

      Tyto parametry se zapisují k příkazu BODY, který označuje tělo stránky. Zde je příklad, jenž nastaví bílé pozadí, černý text, modré odkazy (o těch později), fialově navštívené odkazy a červeně aktivní odkazy:

      <body TEXT="#000000"

      bgcolor="#FFFFFF" link="#0000FF" vlink="#FF00FF" alink="#FF0000">

      To samé je možné napsat i pomocí anglického názvu barev, což je sice mnohdy výhodné, ale u složitějších barev se termíny špatně pamatují, zatímco číslo je možné kdykoliv odvodit:

      <body text="BLACK" bgcolor="WHITE" link="BLUE" vlink="MAGENTA" alink="RED">

      Další objekty

      Barvu je možné měnit i u textu uprostřed stránky pomocí příkazu FONT, o kterém jsme si povídali v minulém díle. Tedy pokud chcete změnit barvu textu například na zlatou, stačí napsat:

      <FONT COLOR="GOLD"> Toto je text ze zlata</FONT>

      Nebo případně:

      <FONT COLOR="#FFD700"> Toto je text ze zlata</FONT>

      A chybí už jen výpis zkušební stránky, kde jsou uvedeny příklady použití, tak jak jsme si je ukázali.

      <HTML>

      <HEAD>

      <TITLE>Kapitola VI.</TITLE>

      </HEAD>

      <body TEXT="WHITE" bgcolor="BLACK" link="BLUE" vlink="MAGENTA" alink="RED">

      Toto je ukázka normálního textu. <br>

      <FONT COLOR="#FFD700"> Toto je text ze zlata</FONT><br>

      <a href="...">Toto je ukázka odkazu. </a><br>

      </BODY>

      </HTML>A

      (pokračování příště)

BEDŘICH SMETANA