Kapitola IX. Odstavce
První složitější uspořádání textu je odstavec. V HTML jazyce se u odstavců nerozlišuje, zda je uvnitř jen text, a tak je můžete používat i k zajištění společných atributů pro množinu objektů na stránce (viz dále).
Odstavec se zadává příkazem <P>, který může, ale nemusí být párový.
Pokud chcete jen sumu textu oddělit od sebe, můžete použít pouze první část příkazu:
Text před odstavcem
<P>
Text v dalším odstavci
Pokud však chcete, aby kupříkladu byl v jednom odstavci text zarovnaný doprava, tak odstavec i uzavřete:
<P ALIGN="RIGHT">
Text v dalším odstavci
</P>
Na výše uvedeném příkladu zároveň vidíte, jak zarovnat text v odstavci. Další povolené hodnoty parametru ALIGN jsou "LEFT" (zarovnání doleva), "CENTER" (vystředění textu) a "JUSTIFY" (zarovnání do bloku).
Pokud však chcete, aby odstavec nebyl odsazený od předešlého textu, tak můžete namísto příkazu <P> použít příkaz <DIV>, který má stejné použití.
Dalším užitečným párovým příkazem je <PRE>, jenž vykresluje text v prohlížeči přesně tak, jak jej napíšete ve zdrojovém kódu, tedy i s opakovanými mezerami, přechodem na další řádku a odsazením, které jsou jinak přehlíženy.
Pro graficky zajímavější stránku můžete také pro oddělování textu použít horizontální čáru, jež se vykresluje příkazem <HR>, kterému můžete předat tyto parametry:
SIZE=".." tloušťka linky v bodech
WIDTH="..(%)" délka linky v bodech, nebo v procentech z šířky stránky
ALIGN=".." zarovnání linky
NOSHADE linka nebude třírozměrná
HTML poskytuje pochopitelně více možností. Běžně se text zalamuje podle toho, jak vyjde na šířku stránky. Tuto skutečnost můžete změnit párovým příkazem <NOBR>, který označuje text, jenž nesmí být zalomen. Naproti tomu je příkaz <WBR> obdobou klasického příkazu <BR>, ale nezalamuje text vždy, nýbrž jen tehdy, když je to potřeba (další nezalomitelná řádka je příliš dlouhá a nevejde se do šířky okna spolu s předchozí).
Dalšího oddělení textu docílíte párovým příkazem <BLOCKQUOTE>, který v sobě uzavírá text, jenž je odsazen od předešlého o pár znaků vpravo.
Poslední příkaz, o němž si povíme v této kapitole, je <CENTER>, který může být použit namísto využívání odstavců, a to pro vystředění textu.
Kapitola X. Seznamy
Seznamy jsou určeny k tomu, abyste mohli mít text strukturovaný do jakési stromové struktury. V HTML existuje velké množství typů seznamů.
Seznam se definuje hlavičkou, která je dána párovým příkazem <UL> nebo <OL>, a pak samotným zápisem, kdy jednotlivé řádky jsou uvozeny příkazem <LI>. Vnoření do nižší úrovně provedete opětovně zapsaným příkazem pro vytvoření seznamu.
První je seznam netříděný. Jednotlivé řádky jsou odděleny kolečky (CIRCLE), body (DISC) nebo čtverečky (SQUARE), podle toho, jakou hodnotou dáte do parametru TYPE:
<UL TYPE="SQUARE">
<LI>Zelenina
<LI>Ovoce
<UL>
<LI>Jablka
<LI>Hrušky
<LI>Pomeranče
</UL>
</UL>
Druhým typem je tříděný seznam, kde je každá řádka očíslována, nebo jinak označena, podle zvoleného předpisu. Ten umožňuje zvolit hodnotou parametru TYPE seznam buď číslovaný běžnými ("1") či římskými čísly ("i" nebo "I"), nebo také abecedou malou ("a") či velkou ("A"). Parametr Start umožňuje zvolit první hodnotu, od které bude označení probíhat:
<OL TYPE="I" START="12">
<LI>Jablka
<LI>Hrušky
<LI>Pomeranče
<LI>Broskve
<LI>Meruňky
<LI>Mandarinky
</OL>
(příště tvorba tabulek)
Bedřich Smetana
7 0735
Výpis zdroje ukázkové stránky
<HTML>
<HEAD>
<TITLE>Kapitola IX. X.</TITLE>
</HEAD>
<BODY>
<H1><BLOCKQUOTE>Kapitola IX. a X.</BLOCKQUOTE></H1>
Toto je ukázka normálního textu.
<P ALIGN="CENTER">Toto je odstavec zarovnaný na střed.<BR>
Odstavec zarovnaný na střed.<BR>
Odstavec zarovnaný na střed.</P>
<P ALIGN="RIGHT">Toto je odstavec zarovnaný doprava.<BR>
Odstavec zarovnaný doprava.<BR>
Odstavec zarovnaný doprava.</P>
<HR SIZE="5" WIDTH="60%" ALIGN="RIGHT" NOSHADE>
<B>Netříděný seznam</B>
<UL TYPE="SQUARE">
<LI>Zelenina
<LI>Ovoce
<UL>
<LI>Jablka
<LI>Hrušky
</UL>
</UL>
<WBR>
<B>Tříděný seznam</B>
<OL TYPE="I" START="12">
<LI>Jablka
<LI>Hrušky
<LI>Pomeranče
</OL>
</BODY>
</HTML>
@