Filologicko-areálová studia

Poznávat východní, střední a jihovýchodní Evropu v širších souvislostech.

Popis oboru

Cílem doktorského studia oboru je příprava vysoce kvalifikovaných odborníků v oblasti filologických a areálových studií, kteří budou schopni propojovat různé oblasti na základě areálového principu a srovnávací typologie textů a nacházet styčné plochy v důsledku vzájemného prolnutí sociálních a filologických věd. V areálových studiích se spojují sociálněvědní hlediska (např. historické, politologické aj.) s hledisky jazykovými, literárními a obecně kulturními, a to na základě srovnávací typologie uměleckých, publicistických a odborných textů. Propojení a průnik filologické a sociální vědy má umožňovat nové pohledy jak na jazyk a literaturu, tak na jednotlivé sociální vědy. Slavistika a slovanská filologie jsou typicky areálovým oborem (smíšené slovansko-neslovanské areály střední a východní Evropy a Balkánu) a jeho problematika tvoří obsahové jádro oboru s pozadím dalších evropských jazykových a kulturně politických areálů.

Základní formou doktorského studia oboru je samostatná systematická příprava na tvůrčí vědeckou a odbornou práci v oboru pod individuálním vedením pověřeného školitele.

Úspěšný absolvent je schopen

• samostatné vědeckovýzkumné práce v oblasti filologicko-areálových studií (se zaměřením na zvolený areál);
  • aplikovat hlubší znalosti zvolených dominantních areálů, dobře se orientovat v kulturních souvislostech a v širších literárních, jazykových, kulturních evropských (slovanských) areálů;
  • komunikovat minimálně ve dvou evropských jazycích ze dvou různých evropských areálů;
  • pedagogické činnosti v oblasti výuky kultury evropských (slovanských) areálů, resp. konkrétního areálu na vysokých školách.

Absolvent doktorského oboru je kvalifikovaným a kompetentním znalcem problematiky filologicko-areálových studií jak v její obecné poloze, tak v okruhu jednoho nebo více kulturních areálů, např. střední Evropy, Balkánu, východní Evropy. Je připraven na výkon středních a vyšších funkcí ve veřejné správě, školství, včetně vysokého, kultuře, AV ČR, zahraniční službě, může se uplatnit v politických funkcích blízkých problematice vnitřní, zahraniční, školské a kulturní politiky státu, jakož i ve středních a vyšších manažerských pozicích. Je odborníkem na problematiku menšinových kultur, multikulturalismu, kulturní komparatistiky. Absolvent se může flexibilně uplatnit – díky své široké vědecké kvalifikaci – v řadě pozic: vysokoškolský/středoškolský učitel, vědec, pracovník vědeckých institucí, např. AV ČR, vyšší pozice v státní a veřejné správě, vysoce kvalifikovaný odborník v kultuře, školství, zahraniční službě, v středních a vyšších manažerských postech ve firmách obchodujících se zahraničím.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná

Přijímací zkouška

Termín podání přihlášek: 1. srpen – 30. listopad 2019.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 13. prosince 2019.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce;
  • motivační dopis.
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně.

Přijímací zkouška je ústní a zkušební komise při ní prověřuje:

• míru připravenosti pro vědecké studium;
  • představu o hlavních směrech vlastního studia daného oboru;
  • projekt disertační práce;
  • jazykové předpoklady.
  • Hranice úspěšnosti: 70 bodů (max. počet bodů 100). Hodnotí se projekt disertační práce (max. 40 bodů), motivace (max. 25 bodů), odborná připravenost (35 bodů).

Odkaz na Ústav slavistiky.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do doktorských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Ústav slavistiky – informace o studiu:

Informace o oboru Filologicko-areálová studia:

Podejte přihlášku