Práci brněnských germanistů ocenil německý spolkový prezident

Vyznamenání německého spolkového prezidenta získal dr. Zdeněk Mareček z Ústavu germanistiky, nordistiky a nederlandistiky. Jde však o vyzdvižení úsilí všech, kteří dlouhodobě připomínají historii německé menšiny v Brně.

2. 7. 2020 Ondřej Krajtl

Bez popisku

Klub německé menšiny v Brně dlouhodobě spolupracuje s Ústavem germanistiky, nederlandistiky a nordistiky. V roce 2005 se prof. Jiří Munzar spolu s absolventem germanistiky Mojmírem Jeřábkem zasloužili o to, aby byla Doře Müllerové (†2009) udělena Cena města Brna za aktivní přístup k česko-německému dialogu v poválečné Evropě. Od roku 2009 klub obětavě vede Hanna Zakhari –⁠ brněnská rodačka a dáma se skvělými manažerskými schopnostmi. Ve spolupráci s germanistikou a filozofickou fakultou se jí podařilo pozvat do Brna např. Karla Corina, významného biografa Roberta Musila, musilovského vydavatele Waltra Fantu, historiky Detlefa Brandese a Wolframa Pytu, překladatelku Kristinu Kallert a mnohé další. Na chodu klubu se podílejí významní odborníci, což nejlépe dokládá personální složení jeho výboru (za germanistiku mj. Jan Budňák). Bližší informace můžete nalézt na webových stránkách, kde je činnosti klubu podrobně dokumentována (výstavy, autorská čtení, přednášky apod.).

Německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier propůjčil v těchto týdnech dvěma dlouholetým pracovníkům klubu, paní Kitty Galdové a Zdeňku Marečkovi, medaili Za zásluhy a kříž Za zásluhy se stuhou jde o dvě vyznamenání prvního stupně v rámci Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Ve zdůvodnění ocenil Marečkovo úsilí o smíření mezi Čechy a Němci a předávání vědomostí o německo-česko-židovském soužití. Vyznamenání předal v Brně německý velvyslanec Dr. Christoph Israng.

Níže na snímku Leopolda Hrabálka je zachyceno odhalení pamětní desky Guida Glücka, jehož dílem se zabývá bývalý Marečkův diplomand, historik Jiří Skoupý. Autorem desky na budově dnešního Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU, někdejší německé Masarykovy vysoké školy lidové, je sochař Petr Jedlička. O vztahu Janáčka a brněnského Němce Glücka promluvil 4. října 2017 profesor Miloš Štědroň.

Rozhlasový pořad o Glückovi natočil s brněnskými germanisty David Hertl (záznam si můžete poslechnout zde).