Vážené kolegyně a vážení kolegové, milá akademická obci,
vtipů a anekdot na téma umělé inteligence přibývá doslova jako hub po dešti a je již takřka nepsaným pravidlem, že každý politický projev, jenž má ambici oslovit co nejširší masy, především však ty mladé, nějakým způsobem na tuto strunu zahrál též. Bylo by však nevhodné, neřkuli nehodné akademika, obzvláště pak akademika z fakulty filozofické, aby se k tomuto trendu v diskurzu politické reprezentace přidal, byť by to bylo v rovině nadsázky či parodie. Vězte tedy, že tento úvodník jsem vytvořil vlastními silami, bez pomoci jakéhokoli nástroje generujícího texty na jakékoli téma ve všech možných stylistických rovinách, a to včetně chyb a neobratností typických pro začátečníky v cizích i mateřských jazycích. Možná právě proto je mé úvodní slovo nedokonalé, oplývající archaismy a sarkasticky emotivními vzlyky, které jsou tak typické pro lidsky nedokonalý svět filologů, a tudíž ne zcela snadno stravitelné.
Je nabíledni, že toto téma rezonuje a bude rezonovat čím dál více, zejména pak ve světle badatelské práce a smysluplného využití potenciálu, který nástroje umělé inteligence skýtají. Ve středu 31. května proběhla první neformální fakultní diskuse určená zejména akademickým pracovníkům nad problémy a výzvami spojenými s využíváním nástrojů generativní umělé inteligence při tvorbě různých typů studentských závěrečných prací. Jak z následné debaty vyplynulo, je v tuto chvíli zcela zásadní začít se zamýšlet nad smyslem vzdělávacího procesu na naší fakultě, jejž tato revoluční změna v přístupu k autorství textů, jimiž se všichni zabýváme a jež všichni tak rádi sami generujeme a od našich svěřenců požadujeme, nepochybně zasáhla a bude čím dál více zasahovat.
Ale abych nepoužíval pouze reakcionářský a zpátečnický lexikální arsenál, dovolím si nabádat k pozitivnímu přístupu k dané problematice. Další setkání, tentokrát již doplněné o formativní workshopy pořádané odborníky s bohatými zkušenostmi s UI (AI) proběhne na počátku podzimního semestru. Do té doby si dejme za úkol pozitivně přemýšlet o tom, jak budeme do budoucna začleňovat umělointeligenční nástroje do našeho snažení o smysluplné kultivování nejen české společnosti. Budu doufat, že mi ten neologismus kolegové z Ústavu českého jazyka odpustí.
A protože jsem si dovolil stočit pozornost na kolegy zabývající se naším rodným jazykovým bohatstvím, dovolte mi ještě jedno poslední ohlédnutí ze zcela jiného soudku, které však se smysluplností našeho snažení souvisí. Kolega Pavel Caha doslova vyběhal krásné třetí místo během 5. ročníku závodu Etika on run, který je oslavou světového Dne Downova syndromu. Závod pořádal Ústav lékařské etiky LF MU a záštitu nad ním převzala mj. i naše paní děkanka, která se svým týmem rovněž velice zodpovědně hájila naše fakultní barvy. Dovolte mi touto cestou oběma poblahopřát a poděkovat za to, že svým snažením upozorňují i na ty, kteří tu jsou s námi, ale do našich řad nikdy plně nezapadnou.
Běhu zdar a příjemné léto přeje
Petr Dytrt proděkan pro internacionalizaci a informační technologie FF MU
|