Vážené kolegyně, kolegové, studentky a studenti,
dovolte mi úvodem tohoto newsletteru krátké ohlédnutí za letošním přijímacím řízením, které bylo podstatně ovlivněno současnou epidemiologickou situací. Zatímco minulý rok byla pod tíhou nenadálé krizové situace část přijímacího řízení zrušena, letos proběhly přijímací zkoušky všechny, ovšem v online režimu. Ukázalo se, že realizace přijímacího řízení v online prostředí je zvládnutelná (díky všem, kteří se na ní podíleli!), ale přináší celou řadu problémových situací. Garanti programů museli u oborových zkoušek zvolit vhodnou formu otázek, rozšířili jsme možnosti hodnocení předem zaslaných podkladů, tým ISu a UVT v předstihu otestoval infrastrukturu. Ze strany uchazečů byly nejčastěji připomínkovány čtyři oblasti online testování: podvádění, rušení během testování, sdílení otázek mezi uchazeči a nemožnost se vracet k otázkám u TSP.
Tématu bezpečnosti testů a možnosti nepoctivého jednání ze strany uchazečů jsme se věnovali dlouhodobě. Prioritou při přípravě přijímacích zkoušek bylo dosáhnout jejich co největší regulérnosti, ovšem nikoli za cenu nepřiměřeného narušení osobnostních práv uchazečů a jejich soukromí.
Hromadné testování je vždy spojeno s jistou mírou okolních ruchů, která vyplývá z přítomnosti dalších osob v místnosti (ať již fyzické, nebo ve virtuální místnosti Microsoft Teams). Instrukce pro administrátory však směřovaly k takovému stylu vedení přijímací zkoušky, aby množství rušivých vlivů bylo omezeno na nejnižší nutnou úroveň.
Sdílení otázek prezentovaných v online prostředí bohužel nelze technickými prostředky zabránit. Využili jsme proto systém pasivních prvků ochrany proti podvádění, které se snaží podvádění co nejvíce znesnadnit. Výsledkem byla téměř nulová pravděpodobnost, že by dva uchazeči měli shodně administrované zadání testu.
Z předběžných analýz výsledků TSP lze již nyní vyvodit, že letošní online forma TSP má obdobné charakteristiky jako prezenční TSP v minulých letech. Tato skutečnost dokládá, že k nepoctivému jednání ze strany uchazečů ve větším měřítku buď nedocházelo, nebo nemělo v globálním pohledu prakticky žádný dopad. Věříme, že se nám společně podařilo dosáhnout i v tomto obtížném období regulérních zkoušek a že jsme díky letošním zkušenostem schopni zvládnout podobné situace i v budoucnu.
Petr Škyřík proděkan pro přijímací řízení FF MU
|