Vážené kolegyně, vážení kolegové, studentky a studenti,
rád bych v úvodu tohoto newsletteru připomněl 11. únor jako Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Byly to často právě filozofické fakulty, kde v minulosti ženy dosáhly prvních habilitací nebo profesur a odkud přišly první signály o změně v tradiční mužské doméně vědy a vysokoškolské výuky. V rámci naší fakulty připomeňme habilitaci Ludmily Kováříkové v roce 1946 v oboru psychologie nebo schválení (ale formální neudělení z politických důvodů) profesury Sáši Duškové v oboru pomocné vědy historické v roce 1969.
I přes tyto historické aspekty tématu se ukazuje, že jsou věda a vysokoškolská pedagogická činnost dodnes do značné míry mužskou doménou – rovnosti šancí pro obě pohlaví stále nebylo dosaženo. Audit provedený v loňském roce ukázal, že ženy pořád ještě s obtížemi dosahují na vyšší akademické pozice, na funkce ve vedení ústavů a výzkumných týmů. Nastavení často jemných mechanismů výzkumné a personální politiky není přiměřené specifikům různých kariérních cest, souladu pracovních a rodinných závazků ani pestrosti v interpretaci světa a vlastní pozice v něm. Nejde jen o ženy a jejich talent, který v takových podmínkách může snadno přijít vniveč. Jde o postavení rodičů, o vyvážení mužského a ženského vidění světa bez různých ideologických předpojatostí tak, aby docházelo k rozšíření poznání a jeho využití pro blaho lidstva.
Agenda HR Award přináší do fakultního dění nejen řadu nových impulsů, někdy intenzivních a prudkých debat, ale přináší postupně také změny. Jejich cílem je vytvoření komfortních podmínek pro různé skupiny výzkumníků, které byly dosud snad trochu přehlíženy. Specifika postavení žen náležejí spolu s problematikou rodičovství k těm nejvýznamnějším. Vedení MU se zavázalo, mj. pod tlakem poptávky z fakult, uvést v nejbližší době do provozu zařízení péče o předškolní děti zaměstnanců naší univerzity v centru města. Na FF MU již dobře funguje agenda zkrácení pracovních úvazků s ohledem na rodičovské povinnosti, možnost práce z domova a další. Akční plán HR Award přijatý v roce 2021 definuje celou řadu postupných kroků směřujících k dosažení genderové rovnosti včetně specifikace v citlivé oblasti sexuálního obtěžování. Přejme si proto, nejen v souvislosti se svátkem žen ve vědě, aby se společným úsilím zmíněné věci podařily a naše fakulta se stala místem, kde se všichni její členové cítí komfortně.
Lukáš Fasora proděkan pro výzkum a rozvoj
|