Komplikovaný název. Ale skutečnost není snad zase tak komplikovaná. Při výuce často používám různé kuchyňské názorné příklady, kterými se snažím ilustrovat a doprovázet výklad i pro mne složitých jevů.

V případě výkladu otázky pozorovatele a jeho vlivu na pozorovaný objekt během aktu pozorování (role experimentátora v kvantové mechanice, role historika v interpretaci dějinných událostí...) používám příkladu lednice a světla v ní. Otevřete, svítí se tam. Zavřete... svítí se tam, nebo ne? Chcete-li se podívat, tak musíte otevřít, ovlivníte systém a svítí se tam. I když příklady kulhají, jako první přiblížení a ilustrace je to použitelné.

A teď se mi to stalo v praxi. Nenastartovalo mi auto. Vybitá baterka. Měla už své roky, tak novou (což by byla samostatná historka) a vše je ok. Za tři dny jsem zase nenastartoval. Zase vybitá baterka. Něco během odstavení auta baterku vybíjí, nějaký spotřebič zůstává spuštěn. Světla to nejsou, je to chytré auto, které si umí zhasnout nebo na takovou věc upozornit. Při pátrání jsem zjistil, že se svítí v palubní přihrádce. Když ji otevřu. Svítí se tam opravdu JEN tehdy, když ji otevřu, nebo třeba v důsledku nějaké chyby stále? Nečekejte žádnou pointu, prostě jsem jen vlastní reálnou zkušeností naplnil příklad, který jsem si kdysi pro výuku vymyslel. I když možná přece jen: Jeden z dotazů po dlouhé přednášce o subjektu a objektu, pozorovateli a antropickém principu - A jak to s tím autem dopadlo? Přišel jste na to, co vybíjí baterku?

[CNW:Counter]