V jednom z předchozích textů v bloku jsem použil slovo "briskní" (paní ekonomka bude briskně počítat) v této podobě, která je a) archaická (dříve to bylo možné takto psát, ale b) dnes podle pravidel nesprávné, protože jediná uznaná podoba je "bryskní". Prof. B. H. mě na to upozornil.

Ale tak úplně jednoduché to není. Původ lze dohledat v latině (že prý bruscus, tvrdí se ve slovnících), odtud má fráncouzština brusque. Zde se žádné i/y nepíše, pouze vyslovuje. Je obvyklé, že francouzské u se přepisuje jako y, ale to je také jediný důvod pro psaní y. Angličtina to slovo má též, a to v podobě brisk. Prof. B. H. upozorňuje, že i němčina má podobný výraz s přibližně týmž významem, píše se to brüsk - a kde je u s umlautem, přepisuje se to s y. Teď je otázka, jak to doputovalo do češtiny. A tak se čas od času vzedme vlna vášní a hádek, když se někde toto slovo objeví, ať už s i, nebo y, a zastánci obou variant se začnou přesvědčovat. Ypsilonáři mají oporu v Pravidlech, a tím by to mohlo být vyřízeno, ale jen tak na ukázku se podívejte třeba sem: http://www.literarky.cz/index_o.php?p=clanek&id=612

Takže i s vědomím, že to není správné, mi briskně nijak nevadí, oko to netrhá.

Během putování slova samozřejmě došlo k různým posunům významu, a to by ostatně mohla být cesta k řešení: briskní (z anglického brisk) = čilý, ostrý, bystrý, řízný, hbitý bryskní (z francouzského brusque či německého brüsk) = prudký, ukvapený, příkrý (i když také rychlý).

A protože paní ekonomka bude počítat svižně a bystře, ale nikoli unáhleně a kvapně, je na místě volba briskně. Docela mne láká poslat jazykovědcům návrh na rozlišovaní dvou slov - briskní a bryskní - podle významul. Oni se tomu nejspíše vysmějí, ale co nadělají, když se to tak bude používat?

A tak vyzývám - chcete-li napsat, že někdo reagoval ukvapeně, prudce (ve smyslu i neurvale, tj. rychle odbývajícím způsobem), příkře až hulvátsky, pište, že jednal bryskně. Chcete-li však sdělit, že jeho odpověď byla rychlá, svižná, bystrá, možná řízná, pište, že byla briskní.

 

[CNW:Counter]