Vážené kolegyně a vážení kolegové,
dovolte nám, abychom dnes začaly zdánlivě bezvýznamnou, avšak pravdivou anekdotou, s téměř pohádkovými rysy. Žila byla mladá nadějná vědkyně, která se rozhodla získat doktorské ostruhy na prestižní univerzitě v zahraničí. Nebála se mnoha těžkostí, které s tím byly spojené. Věděla, že odměnou jí budou bohaté zkušenosti, jež nic nepřekoná. Úspěšně přemohla všechny draky v podobě zkoušek, napsala disertační práci a dospěla až k závěrečné obhajobě. Ve chvíli, kdy měl její zahraniční školitel zvolit oponenta práce, naznal, že největší odborník na dané téma sídlí na Masarykově univerzitě – na katedře, kde ona doktorandka předtím absolvovala své magisterské studium. A jaké z příběhu plyne poučení? Někdy prostě člověk musí projít kus světa, aby zjistil, že poklad na něj čeká doma.
Věříme, že naše fakulta ukrývá mnoho pokladů – mnoho inspirativních lidí, kteří dokážou druhé skutečně obohatit. Chtěli bychom proto vytvářet příležitosti k tomu, abychom se mohli vzájemně setkávat. Právě tento cíl bude sledovat Fakultní inspiratoř – akce, která bude sestávat z přednášek nositelů pozoruhodných projektů a diskusí s nimi. Tato setkání se budou konat každý druhý pátek v měsíci dopoledne a budou postupně, ne příliš formálním způsobem, představovat badatele ze všech oblastí vzdělávání, o které na fakultě pečujeme. První setkání proběhne již 10. 3. a otevře ho Pavel Caha z Ústavu českého jazyka.
Druhou příležitostí k setkávání, sdílení a diskusím nabídne Týden učitelství, který tentokrát proběhne již ve svém tradičním jarním termínu. Semináře, workshopy a přednášky budou probíhat v době čtecího týdne, 17. až 20. dubna, který otevírá prostor pro různé typy mimořádných akcí a aktivit. Podrobný program bude uveden v příštím newsletteru.
Na inspirativní viděnou se těší
Irena Radová a Zuzana Šalamounová
|