Ústav klasických studií opět nabídne veřejnosti letní příměstské tábory pro děti

Po úspěchu loňského ročníku letního příměstského tábora bude Ústav klasických studií tuto akci pořádat i v letošním roce. Kromě již osvědčeného programu z loňského roku, zaměřeného na antickou mytologii, bude nově jeden běh tábora zaměřen na barbary a dějiny pozdní antiky.

5. 3. 2019

Důležitým úkolem každé univerzity je kromě vědecko-výzkumné činnosti a vzdělávání vlastních studentů také popularizace vědy mezi širokou veřejností a podpora vzdělanosti a kultivovanosti společnosti. Ústav klasických studií se rozhodl zahájit kultivaci lidského ducha a předávání poselství o kulturním dědictví antiky již v raném věku – již druhým rokem zorganizuje v létě tematický příměstský tábor pro děti 1. stupně základních škol.

„Inspiraci k uspořádání antického příměstského tábora jsme získali od našich kolegů v Anglii, kde se podobné akce konají a mají úspěch,“ říká vedoucí ÚKS doc. Irena Radová. „Rozhodli jsme se tedy, že to také zkusíme. Naší snahou je především to, aby se děti dozvěděly o antice a o její kultuře, na jejíchž základech stojí ta naše.“

Letošní táborová nabídka bude sestávat ze dvou odlišných programů, které proběhnou postupně ve dvou červencových týdnech.

V prvním týdnu (8.–12. 7.) zopakují pořadatelé již osvědčený program loňského tábora s názvem „Za ztraceným pokladem s antickými hrdiny“.

„Děti budou každý den pomáhat jednomu antickému hrdinovi získat jeden z klíčů od truhly, v níž je ukrytý ztracený poklad olympských bohů,“ přibližuje program tábora jeho hlavní koordinátor Mgr. Tomáš Weissar. „Současně budou ve skupinkách soupeřit mezi sebou a získávat při plnění různých úkolů body, na základě kterých si na konci tábora, až truhlu najdou, olympský poklad mezi sebou rozdělí.“

V dalším týdnu (15.–19. 7.) se uskuteční tábor s novým programem, tentokrát zaměřeným na dějiny pozdní antiky. Ponese název Římané a barbaři aneb jak (ne)může přežít civilizace.

„Tento nový program se odehraje především v režii odborníků na dějiny starověku, kteří také působí na našem ústavu,“ objasňuje Tomáš Weissar, „jeho cílem bude seznámit děti s dějinami pozdní antiky, které se nesou ve znamení nájezdů barbarů, stále více pronikajících na území postupně zanikajícího Říma. Rádi bychom, aby si děti uvědomily, že starověké civilizace nám mj. umožňují lépe nahlížet na problémy našeho současného světa a že se z jejich osudů můžeme poučit.“

Organizační tým, tvořený především studenty ÚKS, chystá pro účastníky tábora úkoly, při nichž budou děti muset prokázat důvtip a logické uvažování, ale také pohybové aktivity, např. klání v antickém pětiboji za využití replik skutečného antického sportovního náčiní. Každý z účastníků si tedy přijde na své. Akce se bude odehrávat částečně na půdě filozofické fakulty, pro pohybové aktivity však organizátoři plánují využít prostory parku na Kraví hoře a Wilsonův les. Děti budou mít také zajištěno stravování.

Zjistit více