Umělá inteligence a spiritualita
Michal Černý z Katedry informačních studií a knihovnictví FF MU v pořadu Vertikála hovoří o vztahu člověka s AI.
Mimořádný objev se podařil archeologům z Filozofické fakulty MU v lokalitě Lány u Břeclavi. Jedná se o bronzové kování opasku z 8. století n. l. s vyobrazením hada požírajícího tvora podobného žábě.
Boj s drakem nebo hadem je jedním ze základních motivů kosmogonického mýtu o stvoření světa. Interakci žáby a hada lze spojovat i s kultem plodnosti. Artefakty s identickým vyobrazením byly identifikovány na různých místech střední Evropy, vzdálených od sebe stovky kilometrů. Dokládají existenci dosud neznámého pohanského kultu, který na počátku středověku propojoval populace různého původu.
Podle archeologů patří lánský nález do skupiny tzv. avarských opaskových kování, která se ve střední Evropě vyráběla v 7. a 8. stol. n. l. a byla součástí kroje Avarů, původně nomádského národa, který se usadil v Karpatské kotlině, tedy v oblasti dnešního Maďarska. Jejich módu přebíraly i okolní národy, např. Slované.
Michal Černý z Katedry informačních studií a knihovnictví FF MU v pořadu Vertikála hovoří o vztahu člověka s AI.
Kateřina Koros Bartošová z Psychologického ústavu FF MU v pořadu Události v regionech komentuje výskyt panických atak v české...