Nejvyšší fakultní ocenění získali Daniel Špelda i tým zkoumající dějiny piva
Součástí ceremonie bylo vyhlášení výsledků ankety, v níž členové fakultní komunity vybírali sovu, kterou fakulta adoptuje...
Poslechněte si první epizodu nové fakultní podcastové minisérie Archiválie z jedné a druhé kapsy. Dalibor Havel z Ústavu pomocných věd historických a archivnictví FF MU v ní hovoří o ikonickém rajhradském rukopisu.
S rukopisem se podle Dalibora Havla pojí zajímavý příběh. „František Palacký si všiml, že součástí rajhradského rukopisu jsou také církevněslovanské glosy psané cyrilicí. A protože tušil, že rukopis pochází z 9. století, a protože se zrovna nacházel v Rajhradě, začal spřádat teorie o rukopisu z období Velké Moravy, jehož části pocházejí přímo od sv. Cyrila a Metoděje,“ říká.
Palackého interpretace odrážela mimo jiné badatelské možnosti 19. století. „Palacký měl výrazné omezení, protože neexistovala fotografie. Musel tudíž pracovat především s pamětí, případně s tím, co si napsal či nakreslil. Rukama mu prošly tisíce archiválií, byl bych k němu tedy velmi milosrdný, pokud se domníval, že něco podobného už někde viděl,“ vysvětluje Havel. Svou roli sehrálo také národní obrození. „Uvědomme si, že v 19. století bylo ve hře probuzení českého národa. Hledaly se všechny možné památky a tohle bylo něco, co Slované zcela bytostně potřebovali – mít nějaké starobylé listiny psané neněmeckým nebo nelatinským jazykem,“ dodává.
Rajhradský rukopis od 23. dubna vystaví Moravský zemský archiv. „Je to unikátní výstava, protože vedle sebe bude poprvé ležet řada materiálů, které se v takové vzájemné blízkosti naposledy setkaly možná někdy ve středověku. Na jedno místo navíc alespoň na chvíli vrátíme artefakty, které Moravy opustily už poměrně záhy ve středověku,“ vysvětluje Havel. Na výstavě s názvem Moc inkoustu: Středověká knižní kultura na Moravě se podíleli také studující archivnictví a pomocných věd historických z filozofické fakulty.
Co rukopis vlastně obsahuje? Vznikl vůbec na Moravě? A jaké metody archiváři používají k ověření pravosti písemností podobných rajhradskému rukopisu? Poslechněte si rozhovor s Daliborem Havlem, který pořídili Ondřej Krajtl a Stanislav Bárta.
Doc. PhDr. Dalibor Havel, Ph.D., je zástupce vedoucího Ústavu pomocných věd historických a archivnictví FF MU. Odborně se zabývá počátky latinské písařské kultury v českých zemích či edicí přemyslovského diplomatického materiálu. Je také hlavním spoluautorem výstavy Moc inkoustu: Středověká knižní kultura na Moravě.
Součástí ceremonie bylo vyhlášení výsledků ankety, v níž členové fakultní komunity vybírali sovu, kterou fakulta adoptuje...
Prestižní nakladatelství The Rowman & Littlefield vydalo čtyřsetstránkový svazek Martina Wihody z Filozofické fakulty Masarykovy...