Brněnští archeologové spolupracují s lékaři z nemocnice u sv. Anny. Tomografem zkoumali bronzový kotlík z doby římské

Tým odborníků ze specializované laboratoře RESCUED při Ústavu archeologie a muzeologie FF MU navázal unikátní spolupráci s lékaři z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA). Počítačový tomograf, rovněž známý jako CT, využili k výzkumu letos nalezeného bronzového kotlíku. Získaná data jim pomohou lépe naplánovat další výzkum.

9. 8. 2024 Patrik Švec Věda a výzkum

Tomograf ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně vědcům mimo jiné pomohl určit původ nalezeného předmětu. Foto: Martin Indruch/FF MU

Bronzový kotlík v obci Lukavec na Litoměřicku objevil letos v březnu tým Martina Trefného z Podřipského muzea Roudnice nad Labem. Další výzkum však zkomplikoval stav předmětu, neboť jakákoliv manipulace s ním zvyšovala riziko, že se rozpadne. „Odebrali jsme proto celou nálezovou situaci en bloc, tedy vybrali jsme celý kontext i s okolní zeminou, pečlivě jej zabalili a převezli do specializované laboratoře v Brně,“ vysvětlil Trefný.

Odtud nález zamířil na Pracoviště výpočetní tomografie FNUSA, kde ho odborníci oskenovali pomocí tomografu. Dávka záření byla na rozdíl od běžného vyšetření člověka až dvacetinásobná. Vizualizace dat poté podle Vojtěcha Noska z laboratoře RESCUED při Ústavu archeologie a muzeologie FF MU odhalila rozsah a množství artefaktů ve zkoumaném materiálu. To vědeckému týmu pomohlo lépe nastavit exkavační proces v laboratoři, protože věděli, co uvnitř kotlíku přibližně očekávat.

Data z tomografu dále umožnila určit původ nalezených předmětů. „Všimli jsme si, že některé v kotlíku uložené předměty prošly velkým žárem. Odhadovali jsme tak, že se s velkou pravděpodobností jedná o žárový hrob, jejž lze podle typických artefaktů zařadit do starší doby římské,“ uvedl Trefný a dodal, že na snímku z tomografu je jasně vidět kovová rukojeť bronzové nádoby, která je svým tvarem charakteristická právě pro dobu římskou (cca 50 př. n. l. – 200 n. l.).

Vědci nyní pracují na očištění předmětu od hlíny – to jim potrvá ještě zhruba dva týdny. Odebrané vzorky poté detailně prozkoumají. Co přesně na severu Čech našli, budou vědět na podzim.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.