Ústředním tématem byl život v nejistotě (Living Uncertainty), v rámci kterého byla akcentována témata jako identita, kulturní dědictví, migrace či environmentální, ekonomické a politické výzvy. „Téma jsme zvolili v roce 2019, aniž bychom tušili, kolik nejistot do našich životů další léta přinesou. Přípravy byly nejprve poznamenány pandemií a posléze také válečným konfliktem na Ukrajině,“ uvedl vedoucí Ústavu evropské etnologie FF MU Daniel Drápala. Poslední problém postihl organizační tým dokonce ještě den před oficiálním zahájením kongresu – kvůli havárii v kongresovém centru hotelu Orea musel být přesunut zahajovací ceremoniál do náhradních prostor na výstavišti. „Nebývalé nasazení organizačního týmu, podpora fakulty, univerzity a v neposlední řadě i sehraný tým dobrovolníků nakonec napomohlo všechny nástrahy a nejistoty zvládnout bez komplikací,“ dodal Drápala.
Velkou pozornost podle něj upoutalo hned úvodní vystoupení britské antropoložky, emeritní profesorky Univerzity v Cambridgi, Marilyn Strathern. Zaujaly ale také další osobnosti světové vědy – například Andrea Pető (Vídeň), Michał Buchowski (Poznaň), Tim Tangherlini (Berkeley), Kyrre Kverndokk (Bergen), Clara Saraiva (Lisabon), Čarna Brković (Göttingen) či Danni Schrire (Jeruzalém). „Prof. Strathern, prof. Petö a celá řada dalších kapacit vnesly do diskusí nad aktuálními výzkumnými tématy řadu zajímavých podnětů a postřehů. Již nyní máme reakce od našich studentů, kteří vyslechli kongresové příspěvky, jak je tyto přednášky navedly k novým tématům a inspirovaly k jinému pohledu na zkoumanou problematiku,“ poznamenal vedoucí brněnské etnologie.
Kladnou odezvu organizátoři zaznamenali ze strany vedení SIEF i od řadových účastníků. „Díky rekonstruovaným budovám měl kongres výborné technické zázemí, které nemají mnohé evropské univerzity. Příjemné prostředí areálu Arna Nováka, ale i atmosféra Brna jako živoucího města spojujícího minulost s přítomností, mnohé účastníky přímo okouzlilo,“ doplnil Drápala s tím, že dobrým dojmům přirozeně napomohla také například kongresová znělka, jež spojila jednotlivá jednání napříč všemi dny. Jejím autorem byl známý hudební skladatel a interpret nejen lidové hudby Jiří Pavlica.
Na organizaci 16. světového kongresu SIEF se vedle Ústavu evropské etnologie FF MU také podílel Etnologický ústav Akademie věd České republiky a dále také Národní ústav lidové kultury. Zúčastnilo se ho 911 delegátů z různých koutů světa, kteří se současným tématům věnovali v 96 tematických panelech. Souhrnně také na kongresu spolupracovalo dalších asi devět desítek dobrovolníků z řad studentů Masarykovy univerzity. „Šlo tak o největší etnologický kongres za poslední dvě dekády,“ uzavřel Drápala.