Na filozofické fakultě vzniká nové výzkumné centrum, zaměří se na portugalská studia

Výzkumné centrum Cátedra Aquilino Ribeiro bude součástí mezinárodní vědecké sítě institutu Camões. Formálně jej svým podpisem zaštítil portugalský velvyslanec Luís de Almeida Sampaio.

25. 3. 2024 Patrik Švec Události Fotogalerie

Foto: Evgeniia Tokmakova/FF MU

Podle Ivy SvobodovéÚstavu románských jazyků a literatur FF MU, jež se v počátku ujme vedení výzkumného centra, jde o ocenění intenzivní práce a dlouholetého úsilí, které bylo vynaloženo na rozvoj portugalských studií na Masarykově univerzitě. „Souvisí s tím i úspěšné habilitace, kterými se podařilo zaštítit naše studijní programy, což je v kontextu českých vysokých škol zatím stále možné vnímat jako výjimku. A nutné je připomenout také významnou pomoc a mnoholetou profesionální podporu naší kolegyně Fátimy Néry Plch,“ uvedla Svobodová.

Portugalistice se tímto slavnostním okamžikem rozšíří pole vědecké a výzkumné působnosti – finanční dotace totiž usnadní kontakt s celým společenstvím portugalsky mluvících zemí. To zahrnuje kromě Portugalska a Brazílie také například Angolu, Mosambik, Kapverdy, ostrovy Svatého Tomáše a Prince či Východní Timor.

Název pracoviště odkazuje k jednomu z nejvýznamnějších portugalských spisovatelů 20. století, Aquilinu Ribeirovi, který byl v roce 1960 nominován na Nobelovu cenu za literaturu. „Angažoval se v opozici proti režimu Estado Novo a Antóniu de Oliveirovi Salazarovi, jehož vláda přistoupila k cenzuře nebo zákazu několika jeho knih. Ribeirovo dílo je výzvou k bádání v mnoha literárních i lingvistických oblastech,“ vysvětlila Silvie Špánková, která název nového pracoviště navrhla.

Vědecký tým doplní také Eva Batličková, která se ve svých publikacích mimo jiné soustředí na život a dílo brazilského filozofa českého původu Viléma Flussera.

Vznik výzkumného centra v polovině března formálně stvrdili děkanka Irena Radová a portugalský velvyslanec Luís de Almeida Sampaio.