Občas jen tak mlčíme, ale i v tom tichu jsme spolu

Filozofická fakulta Masarykovy univerzity a humanitární organizace ADRA zahájí v Čítárně výstavu věnovanou tématu dobrovolnictví. Dokumentární fotografie a komiksy přiblíží každodenní život v domovech pro seniory i pomoc při odstraňování následků tornáda na jižní Moravě.

5. 9. 2023 Markéta Stulírová Události

„Jsem o šedesát let starší, než má dobrovolnice Katka. Rád jí vyprávím příběhy ze života, i když se možná opakuji. Občas spolu jen tak mlčíme, ale i v tom tichu jsme spolu. Nejsem sám.” Série fotografií Daniela Kašpara zachycuje dobrovolníky, kteří pomáhají starým lidem. Navštěvují je, povídají si s nimi, umožnují jim znovu se rozpomenout na okamžiky, které už téměř vytěsnili z paměti. Také toto téma obsáhne výstava nazvaná 1 140: Hodiny mezi blízkostí a lhostejností. Vernisáž je v pondělí 11. září od 17.00 hodin v Čítárně.

Číslo 1 140 odkazuje k počtu hodin, které v loňském roce dobrovolníci ADRA Brno věnovali osamělým lidem. Spolu s dobrovolnictvím se výstava zaměří také na humanitární a charitativní pomoc: brněnské aktivity Ukrajinky Oleny Prymy nebo pomoc při odstraňování následků tornáda na jižní Moravě. Autoři komiksů reagují na témata životního prostředí, ochrany planety či rovnosti mužů a žen. Leitmotivem letošního, stále otevřeného, ročníku komiksové soutěže jsou cíle udržitelného rozvoje. Z autorů komiksů jsou na výstavě zastoupeni Eva Vrajová, Lukáš Brousil nebo Jan Macků.

„Česká republika patří k zemím s největším počtem osamělých seniorů a seniorek v Evropě. V samostatných jednočlenných domácnostech žije 750 000 starších lidí. Osamocený se cítí každý pátý. Propojování těch, kteří se cítí osaměle, a těch, kteří jsou ochotni darovat svůj čas, nabízí organizace ADRA. V rámci patnácti dobrovolnických center v celé České republice pomáhá více jak 4 600 dobrovolníků,” uvedla mluvčí Adry Renáta Benešová Chlebková.

Dobrovolnictví podporuje také filozofická fakulta, která vypisuje předmět DOBRO_ARTS. Za čtyřicet hodin dobrovolnické praxe v libovolném semestru studenti získávají dva kredity a pocit, že „dobro“ mění život k lepšímu. “

Součástí vernisáže bude komentovaná projekce fotografií, výstava v Čítárně zůstane do 31. ledna 2024.

Ukázka vystavených komiksů

O výstavě

Výstavu 1 140: Hodiny mezi blízkostí a lhostejností tvoří soubor fotografií a komiksů, které představují téma dobrovolnictví, humanitární a charitativní pomoc. Dokumentární fotografie přiblíží každodenní život v domovech pro seniory, brněnské aktivity Ukrajinky Oleny Prymy nebo pomoc při odstraňování následků tornáda na jižní Moravě. Autoři komiksů zase reagují na témata životního prostředí, ochrany planety, spolupráce či odvahy jednotlivce. Tématem letošního, stále otevřeného, ročníku komiksové soutěže jsou cíle udržitelného rozvoje.