Pivo lidé ochutnávali v areálu fakulty

Zlatavý mok s příjemně nahořklou chutí, v jehož spotřebě se Češi řadí na přední světové příčky. Řeč je pochopitelně o pivu, jemuž na začátku října doktorandi z Historického ústavu FF MU věnovali svůj workshop. Kromě bloku konferenčních příspěvků mohli zájemci na půdě fakulty nápoj také ochutnat. Návštěvnost akce předčila očekávání organizátorů.

4. 11. 2021 Filip Krčmař

Foto: Evgeniia Tokmakova

Na začátku října se ve fakultním areálu konal workshop Kulturní dějiny piva, organizovaný především doktorandy Historického ústavu FF MU. Jádrem celodenní akce byl konferenční blok jedenácti příspěvků, zaměřených na tematiku piva jakožto kulturního fenoménu. Značně multidisciplinárně laděné příspěvky se zaměřily na celou otázek: od ryze historických problémů až po praktické problémy spojené se současnou pivní kulturou.

Samotní přednášející pocházeli z řad akademické sféry i mimo ni. Právě propojení teoretických znalostí odborníků s praktickými zkušenostmi osob, které se v prostředí pivní kultury aktivně pohybují, bylo jedním z hlavních cílů workshopu. Na dvoře fakulty doplnil konferenční vystoupení také doprovodný program – mj. pohoštění s pivem z pivovarů Vorkloster a Dalešice. V návaznosti na poslední přednášku se lidé mohli zúčastnit degustace piva uvařeného dle receptu legendárního brněnského sládka Františka Ondřeje Poupěte žijícího na přelomu 18. a 19. století.

Navzdory omezením spojeným s pokračující pandemií covid-19 získal workshop značný ohlas u učitelů a studentů i u laické veřejnosti. „Velký zájem mi udělal radost. Prezentování výsledků odborného bádání veřejnosti je jedním z důležitých úkolů, na které bychom neměli zapomínat,“ uvedl spoluorganizátor akce Martin Juřička z Historického ústavu FF MU.

Filozofická fakulta tak na počátku nového semestru opět „ožila“ a na jeden se stala místem úvah o problematice pivní kultury. „Snad se podařilo dokázat, že pivo není jen nápojem pijanů, ale že stejně jako víno patří ke kulturním a společenským fenoménům s mimořádně zajímavou historií,“ dodal Juřička.

Fotografie z akce