Západ není definován geograficky, je to určitý způsob myšlení a jednání
„Po zhroucení železné opony jsme rychle chtěli být součástí Západu. Spíše jsme ale jen napodobovali něco, o čem jsme si představovali,...
Doc. Václav Štěpánek, bývalý i současný předseda Akademického senátu FF MU se obrací k fakultní veřejnosti. Rekapituluje okolnosti, které provázely počátek funkčního období nového senátu, a vyhlíží k důležitým úkolům, které senát čekají a k diskusi o nichž zve celou akademickou obec.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
jak jistě víte, v loňském roce se uskutečnila volba nového složení akademického senátu na léta 2021–2023. Byla to po dlouhé době volba důstojná filozofické fakulty, kdy do komory akademických pracovníků kandidovalo 41 zájemců, a do komory studentské 35 uchazečů o senátorský post. Nový senát se měl ujmout své práce prvního ledna 2021, nicméně ministerstvo školství se v souvislosti s mimořádným stavem, vyhlášeným kvůli koronavirové krizi, rozhodlo prodloužit funkční období senátů i akademických funkcionářů, jimž měl v té době končit mandát, právě o dobu mimořádného stavu, kdy nemohli svou funkci plnohodnotně vykonávat. Nebylo to zcela koncepční a systémové rozhodnutí, vzhledem k tomu, že po únorovém ukončení mimořádného stavu byl vzápětí vyhlášen další (a senáty by tedy měly podle této logiky vykonávat svoji funkci až kamsi do podzimních měsíců!), ale i tak bylo funkční období „starého“ senátu prodlouženo téměř o pět měsíců, do 22. května 2021. Ještě 17. května se tak uskutečnilo zasedání starého složení senátu, neboť bylo nutno schválit přeměny několika doktorských oborů na programy, a již za týden, 24. května, se konala ustavující zasedání nového senátu, téměř výhradně věnovaná volbám senátních funkcionářů a senátních komisí.
Novum nového senátu je přítomnost devíti studentských senátorů oproti dosavadním sedmi. O výsledcích voleb senátních funkcionářů jste se mohli dočíst již dříve na webu, proto si dovolím pouze zopakovat, že jsem opět dostal důvěru senátorů k tomu, vést AS FF MU i v dalším období, prvním místopředsedou senátu a zároveň předsedou studentské komory byl zvolen Mgr. Ondřej Varaďa a místopředsedou senátu a předsedou akademické komory se stal Mgr. Stanislav Bárta, Ph.D.
Ostré práce se senát ujal vzápětí po svém ustavujícím zasedání, když 14. června projednával hnedle šest návrhů přeměn studijních programů a prodloužení akreditací, na zasedání se také představili noví předsedové, jež si ze svých řad zvolili členové pěti senátních komisí. Hned tři předsedové pak pocházejí ze studentské komory: Mgr. Ondřej Varaďa jako předseda volební a mandátové komise, Jakub Zikmund za legislativní komisi a Bc. Ondřej Nováček za smírčí komisi, zbývající dvě komise vedou doc. Dagmar Pichová (komisi správní) a doc. David Zbíral (komisi ekonomickou).
Chtěl bych vás, vážené kolegyně a vážení kolegové, upozornit na to, že všechna jednání našeho akademického senátu jsou otevřená – v zimním semestru se uskuteční minimálně tři senátní zasedání, 11. 10., 8. 11. a 13. 12., o případných mimořádných zasedání budete včas informování na senátních stránkách i v aktualitách na fakultním webu. Zasedání celého senátu i jednotlivých komisí se může zúčastnit každý z členů akademické obce i studentstva, senát a jeho komise jsou také otevřeny jakýmkoli vašim podnětům, a neváhejte se proto na něj se svými problémy obracet.
Již před časem jsem napsal, že činnost akademického senátu je v poslední době svým dělným duchem, slušností a vzájemným respektem příkladem soudržnosti naší fakulty, a tím, že se dokáže otevřeně vyjádřit také k celospolečenskému dění i dokladem toho, že humanitní obory snad neztratily nic na svém kritickém myšlení, jež je v jejich prostředí přirozeně přítomno a v diskusích se neustále tříbí, a stále dokáží upozorňovat na nebezpečné tendence, ohrožující naši společnost a její demokratický vývoj. Doufám, že tak bude senát fungovat i do budoucna.
Jako nejdůležitější úkol v nejbližších měsících před ním stojí organizace volby nového děkana, který by se měl ujmout funkce prvního dubna roku 2022. Ať již se jím stane kdokoli, a již nyní je zřejmé, že se v demokratické diskusi o tento post střetne hned několik kandidátů, je nutné, aby nový senát dokázal být jak konstruktivní opozicí nového vedení, tak podporovatelem takových jeho postojů, které povedou k dalšímu rozvoji naší almae matris a jejího sebevědomého postavení v rámci celé univerzity.
Pěkně léto vám přeje
Václav Štěpánek
předseda Akademického senátu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity
„Po zhroucení železné opony jsme rychle chtěli být součástí Západu. Spíše jsme ale jen napodobovali něco, o čem jsme si představovali,...
Budoucí učitelé a učitelky z Německa a Francie se na půdě FF MU setkali se svými českými kolegy díky kurzu Teaching Across...