V edici Spisy FF MU poprvé vychází audionahrávka

14. 2. 2018

Bez popisku

Komorní sbor pro duchovní hudbu Ensemble Versus realizoval v roce 2017 své vůbec první CD, věnované dílu málo známého renesančního skladatele Nicolause Zangia (cca 1570–1617). Původem německý hudebník Zangius se na počátku 17. století stal titulárním služebníkem císaře Rudolfa II., ale také kapelníkem moravského zemského hejtmana Karla z Lichtenštejna. Styky záhy navázal i s Žerotíny a Bruntálskými z Vrbna, kterým dedikoval své skladby. Ensemble Versus, především v součinnosti se souborem historických dechových nástrojů Capella Ornamentata (umělecký vedoucí Richard Šeda), uskutečnil v uplynulých pěti letech řadu koncertů se Zangiovými pozoruhodnými motety.

Z této spolupráce pak vzešlo CD, nahrané v průběhu roku 2017 v refektáři bývalého premonstrátského kláštera v Brně-Zábrdovicích. Album s názvem Cantiones sacrae bude slavnostně představeno v rámci Zpívaného postního rozjímání s díly nejen Nicolause Zangia, ale i starších renesančních skladatelů. CD i koncertní prezentace představují Zangiovo pestré dílo v různých podobách odpovídajících dobové provozovací praxi – proto v rámci Zpívaného postního rozjímání zazní vedle zvuku renesančního pozounu také soubor viol da gamba.

Nahrávka vychází s přispěním města Brna, Ministerstva kultury České republiky a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V rámci Spisů Filozofické fakulty MU vyjde ještě v průběhu roku 2018 kniha, věnovaná osudům zmíněného skladatele Nicolause Zangia, jejímž autorem je Vladimír Maňas z Ústavu hudební vědy FF MU, jinak také vedoucí komorního sboru Versus.

Rozhovor s Vladimírem Maňasem o novém albu si můžete poslechnout také ze záznamu Radia Proglas.

Zpívané postní rozjímání

Program koncertu dne 19. 2. 2018
Začátek: 19:30 hod.
Místo: kostel svaté Rodiny, Grohova 18, Brno

• Jacobus Handl Gallus (1550–1591): Domino non sum dignus a 6
  • Andrea Rota (1553–1597): Laetare Jerusalem a 5
  • Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564–1621): Qui confidunt in Domino a 6
  • Jacobus Handl Gallus (1550–1591): Beata Christi passio a 8
  • Orlando di Lasso (1532–1594): In monte Oliveti
  • Orlando di Lasso: Tristis est anima mea
  • Nicolaus Zangius (cca 1570–1617): All mein Anliegen
  • Nicolaus Zangius: Vater unser
  • Nicolaus Zangius: Aus tieffer Not
  • Nicolaus Zangius: Jesu dulcis memoria a 6
  • Jacobus Vaet (1527–1567): Miserere mei Deus a 5
  • Nicolaus Zangius: Deus misereatur nostri a 8

versus (lat.) směrem k, do, obrat, otáčení, brázda, řádka, řada, verš

Komorní sbor Versus se věnuje výhradně duchovní hudbě z období renesance, raného baroka, dvacátého století i dílům soudobým. Soubor vznikl v roce 2003 jako komorní sbor studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity pod záštitou Ústavu hudební vědy FF MU. V roce 2009 se stal součástí brněnského sdružení hudebníků Ensemble Opera Diversa.

discantus: Lucie Kořínková, Blanka Křížová, Marie Rosová, Petra Švandová, Jana Ungerová

altus: Magdalena Dostálová, Ludmila Němcová, Adéla Slezcková, Lenka Zlámalová

tenor: Jaromír Gamba, Marek Javora, Jan Mareček, Vojtěch Schlemmer

bassus: Pavel Blažek, Adrian Hundhausen, Václav Konvalinka, Mojmír Michálek, Lukáš Rýdlo, Libor Skokan