Filozofická fakulta adoptovala sovu z brněnské zoo
Podpoří chov a ochranu ohroženého puštíka bělavého.
Velkoformátová projekce Vasulka Live Archive oživila v předvánočním čase vzpomínku na tvorbu manželů Vašulkových, brněnských experimentátorů audiovizuálního umění. Podobu promítání na čelní fasádu brněnského Domu umění vytvořil absolvent FF MU Jiří Mucha pod kuraturou doc. Jany Horákové.
Díla napříč obdobím aktivního působení Steiny a Woodyho Vašulkových byla promítána na fasádě Domu umění symbolicky 20. prosince, tedy v den dvouletého výročí úmrtí Woodyho Vašulky. Událost připomněla také 50 let od doby, kdy manželé společně založili v New Yorku kulturní zařízení The Kitchen. Centrum umění nových médií Vašulka Kitchen Brno pak Vašulkovi otevřeli v Domě umění v roce 2018.
Projekt vymyslela před dvěma lety docentka Jana Horáková a jeho realizaci svěřila absolventovi FF MU Jiřímu Muchovi. „Kreativní proces bych v našem případě přirovnal k tvorbě filmu. Protože se primárně věnuji režii a psaní scénářů, vymyslel jsem koncept, jak by daný mapping měl vypadat,“ vysvětluje Mucha. Po získání přístupu do rozsáhlého archivu manželů Vašulkových vybral 18 děl. Nejdříve si ujasnil vizuální představu každého z nich, poté grafik Tomáš Carda zpracoval první vizuální podobu scénáře. „Společnými silami jsme dosáhli určité vizuální kostry, kterou jsme ladili do finálního výsledku,“ uvedl Mucha.
„Bylo to jako tvořit film. Jsme rádi, že videomapping mnohé překvapil a dostal velmi kladné recenze.“
Jiří Mucha
režisér projekce
Za pomoci hudebního skladatele Romana Ševčíka vytvořili hudební podklad, jedné z pasáží dokonce vtiskli autorskou hudbu na míru. „Troufnu si říct, že videomapping dostal velice kladné recenze a mnohé překvapil. Samozřejmě jako autor zpětně vidím spousty chyb, ale rozhodně si myslím, že jsme tomu dali v daný okamžik maximum,“ dodává Mucha.
Vasulka Live Archive představoval pro Jiřího Muchu první vlastní zkušenost s videomappingem, jehož kouzlo objevil již v roce 2010 při sledování projekce na staroměstském orloji. Tématem Videomapping v diskurzu umění nových médií se o pět let později zabýval také ve své bakalářské práci. Na tomto formátu ho fascinuje především hra s prostorem a členitostí dané budovy či objektu; na rozdíl od běžné projekce se váže ke konkrétnímu místu, kterému se snaží přizpůsobit.
Videomapping byl součástí výstavního triptychu Vasulka Live Archive/Interfaces, který také zahrnuje virtuální realitu a speciálními funkcemi vybavený web. Výstava je součástí projektu Media Art Live Archive: Inteligentní rozhraní pro interaktivní zprostředkování kulturního dědictví (č. TL02000270) spolufinancovaného se státní podporou Technologické agentury České republiky v rámci programu ÉTA.
Mgr. Jiří Mucha vystudoval obor Teorie interaktivních médií na FF MU. Ve své diplomové práci se zabýval rekonstrukcí první výstavy počítačem generovaného umění v bývalém Československu. V současnosti se věnuje autorským audiovizuálním projektům vlastního studia MUCHA.
Podpoří chov a ochranu ohroženého puštíka bělavého.
Součástí ceremonie bylo vyhlášení výsledků ankety, v níž členové fakultní komunity vybírali sovu, kterou fakulta adoptuje...