Od videoher k sebepéči. Psychologický ústav představuje studentské výzkumné projekty

  • 20. listopadu 2024
    14:00 – 18:30
  • posluchárna B2.34, Arna Nováka 1, Brno

Studentská sekce Psychologického ústavu uvádí...

Odbornou garantkou akce je doc. Iva Burešová. Kapacita posluchárny: 40 osob.

Sebepéče v každodenním životě: Klíč k fyzickému i duševnímu zdraví

  • Čas: 14:00-16:00 hod.
  • Přednášející: Jesika Konečná, Anna Kolářová
  • Cílem workshopu je vybavit účastníky praktickými a efektivními nástroji, které jim umožní aplikovat teoretické znalosti o sebepéči v jejich každodenním životě. Sebepéče představuje klíčový faktor pro udržení a podporu celkového zdravotního stavu a hraje zásadní roli ve všech fázích zdravotní péče, od prevence až po paliativní péči. Současné výzkumy potvrzují, že praktikování sebepéče významně přispívá ke zlepšení kvality i délky života. Jedná se o zásadní prvek podpory fyzického i duševního zdraví, který vychází z teorie Sedmi pilířů, zaměřené na komplexní přístup k péči o zdraví. Mezi klíčové oblasti této teorie patří zdravotní gramotnost, duševní pohoda, fyzická aktivita, zdravá strava a další. Workshop bude zaměřen na praktické metody sebepéče a jejich implementaci do každodenního života. Účastníci obdrží pracovní listy, které pokrývají jednotlivé aspekty sebepéče, prostor bude věnován také cílené diskuzi o tématu.

Vliv rozvoje nástrojů umělé inteligence (AI) na kariéru vysokoškolských studentů práv

  • Čas: 16:00-16:30 hod.
  • Přednášející: Jan Wunsch
  • Příspěvek představí výsledky kvalitativní studie mapující vybrané psychologické souvislosti rozvoje nástrojů umělé inteligence (AI) na kariéru studentů práv. Diskutovány budou výsledky výzkumné sondy, které ukazují, že zatímco u části studentů se objevují obavy ze ztráty pracovních příležitostí v důsledku rostoucího vlivu AI, další vnímají vliv AI na jejich budoucí kariéru spíše neutrálně, či dokonce pozitivně. Přijetí technologií AI, včetně jejich aktivního učení, se přitom jeví jako hlavní copingová strategie, která sehrává významnou roli v postoji k důsledkům AI na vlastní profesní kariéru. Příspěvek se proto bude věnovat i strategiím studentů práv, využívaným v rámci adaptace na změny související s AI a zaměří se i na subjektivní vnímání vlivu AI na kariérní perspektivy.

Možnosti a limity využívání videoher v rámci terapie dětí a dospívajících

  • Čas: 16:30-17:00 hod.
  • Přednášející: Sabina Anna Škrobánková
  • Diskusně orientovaná přednáška se zaměří na přístupy v terapii dětí a dospívajících, které využívají jako terapeutický nástroj videohry. Příspěvek bude zaměřen na širší souvislosti aktuálních možností terapeutického využití specifických videoher k podpoře rozvoje kognitivních a emočních dovedností, zlepšování sociálních interakcí i léčbě duševních onemocnění, jako je úzkost, či poruchy pozornosti. Kromě výhod daného přístupu se přednáška dotkne i možných rizik a výzev dané oblasti. Součástí příspěvku bude i prezentace praktických příkladů her využívaných v terapeutickém prostředí a diskuse o budoucím výzkumu v této oblasti.

Když slova zraňují: sekundární viktimizace přeživších sexualizovaného násilí

  • Čas: 17:00-17:30 hod.
  • Přednášející: Tereza Pluhařová
  • Když jste spolu předtím flirtovali, nemůžeš se divit, že se pak stalo něco víc. Vždyť spolu chodíte, tak to nemohlo být sexualizované násilí. Jít mezi lidi v takovém oblečení, to si o to vyloženě říkáš. Dějí se i horší věci, za pár dní na to zapomeneš.
  • Osoby zasažené sexualizovaným násilím se nezřídka kdy setkávají s chováním a výroky, které mají velmi zraňující povahu. Kde se ale sekundární viktimizace vlastně bere, kdo se jí dopouští a jaké jsou její dopady? Přednáška se bude danému tématu věnovat z několika úhlů pohledu, přičemž budou nastíněny také způsoby, jakými zasaženým osobám pomoci. Současně budou prezentovány závěry kvalitativní studie zaměřené na sekundární viktimizací přeživších sexualizovaného násilí ze strany blízkého okolí.

Prožitek smyslu u osob s preferencí nestandardních sexuálních praktik

  • Čas: 17:30-18:00 hod.
  • Přednášející: Lucie Odstrčilová
  • Každý člověk touží ve svém životě dosáhnout smyslu. Některým z nás se to daří lépe, jiní o to celý život usilují, ale přesto své počínání jako smysluplné nevnímají…něco významného jim chybí k pocitu naplnění. Proto své snažení často přesměrují a ženou se za mocí nebo za slastí v naději, že snad jednou svého cíle dosáhnou. Ve skutečnosti se mu ale naopak vzdalují. Konání za účelem dosáhnout slasti či moci bez přesahu k druhému člověku, slast bez lásky, je beze smyslu. Takové myšlenky použil Viktor Emil Frankl ve své psychologické teorii, která se stala základem psychoterapeutického směru – logoterapie. Je tomu však opravdu tak? Chybí lidem, kteří vyhledávají alternativní sexuální praktiky, či realizují sexuální styk za účelem vlastního potěšení, ne pro vyjádření lásky druhému člověku, v životě smysl? Jak tyto své potřeby vnímají, co pro ně znamenají? Daným otázkám bude věnován příspěvek, vycházející z pilotní výzkumné studie.

Vývojová psychologie očima studentů

  • Čas: 18:00-18:30 hod.
  • Přednášející: Anežka Novotná, Eliška Hlaváčková
  • V rámci příspěvku budou představeny výsledky práce studentů psychologie, které položily základ pro vytvoření webu prezentujícího v rámci popularizace vědy některé oblasti povinného kurzu Vývojová psychologie. V rámci interaktivní přednášky budou představeny psychologické komiksy, brožury, postery a videa, pozornost bude věnována i cestám, kterými lze odborná psychologická témata spadající do jedné ze základních psychologických disciplín přiblížit širší veřejnosti. Pojďte si s námi zažít, jak skvělé věci mohou díky studentům vzniknout v rámci výuky běžného předmětu.

Načítám mapu…

Sdílení události

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.