Audiovizuální prezentace grafických partitur (koncert ÚHV FF MU)
-
2. června 2022
20:00 – 21:30 - studio N21, Janáčkovo nám. 2a, Brno
ZDAMT – Zvukový design a multimediální technologie, studijní program ÚHV FF MU, uvádí první koncert v novém studiu N21. Na Ústavu hudební vědy FFMU proběhne audiovizuální prezentace grafických partitur Milana Adamčiaka. V rámci večera vystoupí kolektivy LyrArkestra+ & Jack Jack.
Nový experimentální kolektiv LyrArkestra+ se opírá o syntezátor Lyra 8, který v tomto případě slouží novému konceptu interpretace grafických partitur primárně českých a slovenských autorů. Ty jsou nejen zvukově posouvány pomocí moderních elektronických nástrojů, ale organicky je také zapojena jejich výtvarná rovina, která je aktualizována novými médii. Mnohdy desítky let stará díla tak ožívají v nové podobě, adaptované pro současné publikum.
Mezinárodní sestava ansámblu není pevně daná, neboť se jedná o fluidní projekt, lze ale zmínit její aktuální složení. Patří do ní například Tomáš Knoflíček (Gurun Gurun) z Ostravy, Michal Zbořil (IQ+1, B4) z Přerova, Daniel Jakeš (Jasnovidec, Koroze) z Vysokých Tater, Ken Ganfield (PIO, The MoND) z Ames, Petr Vrba (Poisonous Frequencies, Banausoi) z Prahy a Martin Nábělek (Boyse) z Banské Bystrice. To, co spojuje všechny jmenované, je používání syntezátoru Lyra 8, který je pověstný svou netradiční architekturou.
To, jak jednotlivé moduly v Lyře interagují mezi sebou, údajně odpovídá živé konverzaci. Ústřední náplní kolektivu je pak zkoumání možností spojení této specifické povahy nástroje a nekonvenčního kódování grafických partitur, které jsou otevřené různým způsobům legitimní hudební interpretace. Elektronický orchestr navíc plnohodnotně doplňuje vizuální umělkyně Eliška Kociánová (Lunchmeat aj.), která grafické partitury na scéně převádí do autorských digitálních vizualizací.
Ansámbl LyrArkestra+ si pro první fázi svého fungování zvolil k interpretaci grafické partitury Milana Adamčiaka (1946-2017), slovenského skladatele, violoncellisty a muzikologa, který je známý jako autor akustických objektů, instalací a nekonvenčních hudebních nástrojů. Pro LyrArkestra+ je však z tvůrčího hlediska důležitý také fakt, že Adamčiak chápal partituru skladby také jako samostatné výtvarné dílo. Grafické listy s hudebním zápisem se tím stávají také nositelem výtvarné informace, která si zaslouží vlastní rovinu interpretace.
Jako předkapela LyrArkestra+ vystoupí kultovní československá experimentální “noise positive” formace Jack Jack, která předkládá svůj vlastní zvukový experiment v podobě “no-input music”. Tvoří ji pouze pomocí mixpultů a kabelů poukazujíc na dekadentní krásu digitálního echa. Šumy, rány a praskání proměněny v bohaté zvukové krajiny doplňuje VJ, který originálním způsobem zhmotňuje jejich radikální minimalismus v obraze a tak každému koncertu přidává další a ještě překvapivější rozměr.
Vstup zdarma!
Načítám mapu…
Sdílení události