Navigating Through eXistenZ
-
4. – 8. září 2024
10:00 – 18:00 - KunstUni (University of Art and Design Linz), Hauptplatz 8, Linec, Rakousko
Studijní program Teorie interaktivních médií (TIM) se letos počtvrté představí na prestižním mezinárodním festivalu pro umění, techniku a společnost Ars Electronica, který se koná v rakouském Linci od roku 1979. Výstava TIM bude být opět součástí sekce Campus, ve které se prezentují studenti vysokých škol, "jejichž studijní plány využívají inovativní přístup k výuce mediálního umění a mediální kultury".
Výstava TIM interpretuje téma festivalu – HOPE – who will turn the tide – kurátorským projektem Navigating Through eXistenZ.
Prezentované práce se zaměřují na zkoumání POV zkušenosti existence zprostředkované našimi těly a smysly, stejně jako jejich technologických simulací a protéz. Název výstavy je přivlastněním názvu sci-fi filmu eXistenZ (Cronenberg, 1999) s cílem podpořit interpretaci vystavených děl v dialogu s hlavním tématem tohoto kultovního filmu. Děj filmu sleduje herní designérku hrající hru, kterou sama vytvořila, a vystavená díla evokují stejný zážitek: Jsme jako ona, designéři a hráči her, kterým říkáme naše životy. Při hraní těchto her se pohybujeme napříč fyzickými světy (krajiny, města, těla) a simulovanými digitálními světy (digitální hry, sociální sítě a datové sady kvantifikovaných já). Vystavená díla jsou záznamy her, které nehráli dobyvatelé nových území, ale tuláci, flanérové a nomádi.
Výstava má pět částí:
- Navigating through Land-scape: Bibiana Hroncová (SK), zvuk a video.
- Navigating through Urban-scape: Filip Johánek (CZ), Karolína Segéňová (SK) – zvuk; Tin Lai Man (HK) – AI video.
- Navigating through Data-scape: VR galerie: Vojtěch Juránek (CZ), Adam Svoboda (CZ), Dan Klepáč (CZ), Deana Romana Kozubová (SK), Filip Kratochvíl (CZ), Matúš Nagy (SK), Erika Capová (SK), Karolína Sedláková (CZ). AV eseje: Roman Jančík (ČR), Jan Lokvenc (ČR), Markéta Šmoldasová (ČR), Samuel Olejár (ČR), Oskar Ladislav Hubáček (ČR), Eva Klimendová (ČR), Nicolas B. Adamec (ČR).
- Navigating through Body-scape: Aneta Chatzigeorgiu (CZ) – video; Polina Zaytseva (UA) - audio.
- Navigating through Sublime-scape: Martina Komínková (CZ) – zvuk a obraz; Martin Flašar (CZ) a Luboš Malinovský (CZ) – zvuk a obraz.
Zúčastněnými umělci jsou studenti oborů Teorie interaktivních médií a Zvukový design a multimediální technologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.
Realizační tým:
- Kurátorka výstavy: Jana Horáková
- Garanti vystavených prací: pedagogové programu TIM – Martin Flašar, Adam Franc, Jana Horáková, Tomáš Staudek, Monika Szücsová
- Vizuální a výstavní design: Alina Matějová
- Technická podpora: Michael Franěk
Výstava byla podpořena grantem pro excelentní studijní programy Masarykovy univerzity v rámci projektu ´Strengthening the excellence of the Theory of Interactive Media (MA) program (TIM_UP)´, MUNI/ESPRO/0821/2023.
Načítám mapu…
Sdílení události