Lidé
Alžběta Čerevková
Moravské zemské muzeum, Brno, Česká republika
V současné době studuji doktorský program oboru archeologie na Masarykově univerzitě v Brně. V rámci disertace se zaměřuji na subsistenční strategii kultury s lineární keramikou na Moravě. V této souvislosti se také zajímám o proces neolitizace a o předchozí mezolitické prostředí, a to zejména na území střední Evropy. V Moravském zemském muzeu zastávám pozici kurátora sbírek z období neolitu a eneolitu a také se věnuji záchranným archeologickým výzkumům v jihozápadní části okresu Brno-venkov. Již od začátku svého studia na Masarykově univerzitě se pravidelně účastním exkavačních a prospekčních aktivit v Těšeticích-Kyjovicích, kde předávám své zkušenosti studentům na jejich první povinné praxi. Ve volném čase si ráda odpočinu v přírodě při procházkách nebo při sportu. Když je venku škaredě, odreaguji se malováním nebo jiným tvořením.
Solène Denis
Ústav archeologie a muzeologie, Masarykova univerzita Brno, Česká republika
UMR 7055 Préhistoire et Technologie, Francie
Université de Namur, Belgie
ORCID: 0000-0001-7986-217X
Výzkumník zabývající se neolitickou kamennou industrií, specialistka na technologii výroby kamenné industrie. Tato metoda mi pomáhá k dešifrování sítě technologických mechanismů za hranice komunit.
David Hons
Ústav archeologie a muzeologie, Brno, Česká republika
Muzeum Brněnska, Brno, Česká republika
Zajímá se o dobu bronzovou, zejména její starší fázi. V jeho disertační práci se věnuje sociokulturním vztahům. Jeho aktivitou v Muzeu Brněnska je seznamování veřejnosti s archeologií a zkoumání sídlení struktury Brněnska od pravěku až po současnost.
Ludmila Kaňáková
Traseologická laboratoř, Ústav archeologie a muzeologie, Masarykova univerzita Brno, Česká republika
ORCID: 0000-0001-8580-7193
Specializuje se na traseologii a funkční analýzu, využívá optickou mikroskopii k analýze širokého spektra archeologických artefaktů. Její výzkumnou prioritou je objasňovat role artefaktů v ekonomických a sociálních procesech minulosti. S výzkumem neolitu ji spojuje zájem o keramické plastiky neolitických kultur. Ve výzkumu plastik aplikuje analytické metody v protikladu k obvyklým typologickým a religionistickým přístupům. Zabývá se také analýzou neolitické kamenné a kostěné industrie.
Jan Kolář
Ústav archeologie a muzeologie, Brno, Česká republika
Botanický ústav AV ČR, Oddělení vegetační ekologie, Brno, Česká republika
Studoval archeologii na Masarykově univerzitě v Brně, avšak během zahraničních studijních pobytů na Universität Wien a Christian-Albrechts-Universität zu Kiel zjistil, že archeologie se dá pojmout jinak. Účastnil se několika zahraničních výzkumných expedic do Bosny a Hercegoviny (neolitické telly Okolište a Jagnilo, mohylník z doby železné Kupres). Výzkumné otázky se týkají fungování společnosti 3. tisíciletí BC, land-use v minulosti a teorie archeologie. V roce 2010 a 2012 byl spoluorganizátorem mezinárodních konferencí zaměřených na teorii středoevropské archeologie.
Johana Malíšková
Ústav archeologie a muzeologie, Masarykova univerzita Brno, Česká republika
Studentka na ÚAM Masarykovy univerzity, Brno. Zajímám se o neolit, především o kulturu s lineární keramikou se zaměřením na společnost, sídelní strategii, širší socio-ekonomické vztahy, keramický styl apod.
Petr Pajdla
Ústav archeologie a muzeologie, Brno, Česká republika
Archeologický informační systém České republiky, Archeologický ústav AV ČR, Brno, Česká republika
ORCID: 0000-0001-7050-9572
digitální humanitní vědy, kvantitativní analýza v archeologii, prostorová analýza, programování v R, morfometrie, síťová analýza, kamenné nástroje, neolit
Peter Tóth
Ústav archeologie a muzeologie, Brno, Česká republika
ORCID: 0000-0002-2266-3492
Je výzkumným pracovníkem na Masarykově univerzitě, kde se zabývá neolitizací ve střední Evropě z různých hledisek (chronologie 14C, technologie výroby keramiky, postupy vaření a provenience keramiky). Také vede exkavace a prospekce v Těšeticích-Kyjovicích a okolí ke studiu osídlení interakce mezi strukturou a člověkem a životním prostředím.
František Trampota
Regionální muzeum v Mikulově, Mikulov, Česká republika
Mezi profesní zájmy patří období neolitu a eneolitu, analýzy v makroprostoru a distribuční charakteristiky hmotné kultury. Dále potom teorie archeologie, petroarcheologie, geoarcheologie a sociální antropologie. V letech 2010 a 2012 se spolupodílel na organizování mezinárodních konferencí s tematikou teorie archeologie.
Ivana Vostrovská
Katedra historie, Univerzita Palackého, Olomouc. Česká republika
ORCID: 0000-0003-2650-9908
Specializuje se na sídlištní archeologii, v souvislosti s tímto tématem na formativní procesy. V rámci neolitu se zabývá kulturou s lineární keramikou a zajímá se o technologii keramiky. Na Masarykově univerzitě dokončila v roce 2018 disertační práci s názvem Sídliště kultury s lineární keramikou v Těšeticích-Kyjovicích Sutnách; v kontextu středoevropského osídlení na počátku neolitu. Od roku 2011 pracuje jako archeoložka na Univerzitě Palackého v Olomouci.