Vybudovali jsme moderní zázemí pro výzkum a studium humanitních věd
1. 10. 2011
zahájení rekonstrukce
30. 9. 2015
ukončení projektu
Architektura propojuje tradici s moderností
Tři budovy postavené v letech 1872, 1905 a 1923 prošly výraznou úpravou, která se soustředila na vytvoření moderního prostředí vhodného pro výuku a výzkum, stejně jako na ekologicky šetrný provoz. Architektonické řešení navrhl Petr Pelčák, jemuž se podařilo zkombinovat novodobou funkcionalistickou účelnost s historickou výzdobou v podobě odlitků antických soch.
450 milionů Kč
celkové výdaje projektu
Nové prostory pro výuku
Díky rekonstrukci, započaté v roce 2011 a dokončené v roce 2015, se výrazně zvýšila kapacita výukových prostor. Za posledních patnáct let se počet studentů Filozofické fakulty MU téměř ztrojnásobil – projekt CARLA zajistil, aby toto navýšení nemělo vliv na kvalitu výuky. Více poslucháren vybavených moderní výukovou technikou znamená mimo jiné i více kurzů, z nichž si mohou studenti vybírat.
30 učeben
počet nových multimediálních výukových prostor
2 laboratoře
moderní zázemí pro výzkum
Laboratoř pro experimentální humanitní vědy
Projekt CARLA vytvořil kvalitní zázemí pro vědecké týmy fakulty. K výzkumné infrastruktuře patří také i špičkově vybavená HUME lab – Laboratoř pro experimentální humanitní vědy. Kromě dvou multifunkčních pokusných prostor je vybavena i mobilním zařízením pro výzkum v terénu.
80
plocha nových laboratoří v metrech čtverečních
Více místa pro knihy
Přibližně pětina zrekonstruovaného prostoru slouží jako sklady knižních fondů. Nově v budovách sídlí Knihovna Tomáše Garriguea Masaryka, v níž mohou zájemci studovat nejen dílo Masaryka samotného, ale také publikace věnované jemu a obecně dějinám české filozofie 19. a 20. století. Zázemí zde našla i rozsáhlá knihovna Historického ústavu s 55 tisíci knihovních jednotek.
1 800
plocha pro knihy a knihovní služby v metrech čtverečních
Výkonný robotický skener pro digitalizaci knih, fotografií a filmů
Kromě zpřístupnění knih ve fyzické podobě fakulta rovněž intenzivně pracuje na jejich digitalizaci. V nových podmínkách byl zahájen provoz výkonného robotického skeneru pro digitalizaci knih, fotografií a filmů, který dokáže za hodinu oskenovat více než 2000 stran.