OP Jan Amos Komenský
OP JAK v období 2021 - 2027 podporuje rozvoj otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech, dovednostech a rovných příležitostech.
Rádi bychom Vám představili Marie Sklodowska-Curie Actions (MSCA) - program Evropské unie, který poskytuje financování pro postdoky ve formě 2letých fellowshipů.
Díky dalším programům, které jsou na podanou žádost navázány, je šance na získání financování velmi reálně dosažitelná.
Proto bychom vás chtěli s možnostmi, které program MSCA nabízí, blíže seznámit a podpořit vás v podání žádosti!
Podstatou programu MSCA Postdoctoral Fellowship (MSCA-PF) je podpora všestranného odborného i kariérního rozvoje mladých vědeckých pracovníků.
Základem žádosti je kvalitní vědecký návrh a rozvoj odborných dovedností postdoka pod vedením zkušeného supervisora, jehož role je při psaní návrhu i při realizaci projektu velmi důležitá.
Důležitý je ale také plán kariérního rozvoje postdoka v dalších oblastech, jako je např. duševní vlastnictví, Open science, publikační strategie, řízení skupiny či komunikace vědeckých výsledků s odbornou i laickou veřejností. Projektová podpora Vám může při sestavování plánu kariérního rozvoje postdoka poskytnout konzultaci.
MSCA-PF je určen pro postdoky, kteří mění své působiště a přecházejí či v nedávné době přešli na jinou instituci.
Uchazeč musí splňovat tyto podmínky:
Prakticky: Pokud přijímáte postdoka přicházejícího ze zahraničí, doporučujeme vždy zkontrolovat, zda je způsobilý žádat o MSCA-PF! (platí i pro již přijaté postdoky se smlouvou uzavřenou po 15. 9. 2020)
MSCA-PF nabízí financování mzdy postdoka, poskytuje mu také příspěvek pro rodinu i na věcné náklady po dobu 2 let:
MSCA-PF je vysoce konkurenční soutěží. Aby postdok dosáhl na přímou podporu programu MSCA-PF, obvykle musí hodnocení jeho návrhu dosahovat hodnoty přibližně 93 %, kterého dosáhne 10-15 % žadatelů.
Ale vedle této základní soutěže jsou jsou ještě dvě další "pod-soutěže", do kterých můžete žádost zařadit, a které poskytují stejnou výši podpory:
Výše hodnocení se odvíjí od kvality vědeckého návrhu a kariérního plánu, kvality uchazeče i supervizora, ale přibližně 90 % žádostí na MUNI získává v posledních letech hodnocení nad 70 % a tyto žádosti jsou tedy způsobilé žádat o podporu MŠMT z OP JAK.
Vedle nových žadatelů o MSCA-PF hledáme také zkušené vědce, kteří by měli zájem stát se interními reviewery pro připravované žádosti a nebo přímo oficiálními hodnotiteli MSCA-PF.
Pokud máte chuť se zapojit do interní skupiny vědců, kteří jsou ochotní pročíst koncepty návrhů a dát k nim postdokům zpětnou vazbu, ozvěte se prosím Jakubu Zemanovi na zeman@rect.muni.cz.
Pokud máte zájem stát se oficiálním hodnotitelem, více informací najdete pod tímto odkazem:
https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/work-as-an-expert
Obě možnosti Vám určitě přinesou zajímavou zkušenost.
Zveme Vás na seminář, kde se dozvíte detailnější informace.
V průběhu jara/léta jsou pak plánovány workshopy pro postdoky a jejich supervisory, kde získají více informací o obsahu a formě žádostí o MSCA-PF.
Pomůžeme Vám zkontrolovat způsobilost k podání žádosti o MSCA-PF i s psaním celého návrhu. Neváhejte se na nás obrátit - čím dříve, tím lépe!
OP JAK v období 2021 - 2027 podporuje rozvoj otevřené a vzdělané společnosti založené na znalostech, dovednostech a rovných příležitostech.
Evropská komise pořádá dne 18. 10. 2023 informační den k novým výzvám pro rok 2024 v Klastru 2 programu Horizont Evropa – Kultura, kreativita a inkluzivní společnost.