Zaměstnanci fakulty

Mgr. Tomáš Staudek, Ph.D.

Katedra strojového učení a zpracování dat

Životopis

Identifikace osoby
Pracoviště
  • Masarykova univerzita
    Filosofická fakulta
    Ústav hudební vědy
    Arna Nováka 1
    602 00 Brno
Funkce na pracovišti
  • Učitel matematického umění.
Vzdělání a akademická kvalifikace
  • 2003:  Ph.D. (Fakulta informatiky). Téma disertační práce: Exact Aesthetics—Object and Scene to Messsage.
  • 1998:  Mgr. (Fakulta informatiky). Téma magisterské práce: Informační systém pro správu akademických konferencí.
Přehled zaměstnání
  • 2007 — :  Grafický designér. Hlavně UI, weby a vizuální styl, a nejraději generativní design.
  • 2006 — :  Externí lektor (Masarykova univerzita & Vysoké učení technické v Brně). Učitel algoritmického umění a softwarové estetiky.
  • 2002 — :  Výtvarník. Vystavuje např. na Ars Electronica (Linz), Computer Multimedia Art (Praha) nebo v Centru současného umění DOX (Praha).
  • 2020–2022:  Lektor (Ministerstvo práce a sociálních věcí). Autor kurzů a workshopů o otevřeném softwaru a bezpečnosti IT ve veřejné správě.
  • 2018–2020:  Tvůrce vzdělávacího obsahu (Fond dalšího vzdělávání). Autor a konzultant online kurzů zaměřených na počítačovou kreativitu a přenositelné digitální kompetence pro Strategii digitálního vzdělávání (2015–2020).
  • 2007–2016:  Webdesignér (Ústav výpočetní techniky). Designér a konzultant týmu Uniweb, implementujícícho celouniverzitní webové prezentace. Dříve navrhoval rozhraní a interakční metafory pro projekt Sdružené informace matrik studentů nebo pro e-learningové univerzitní služby.
  • 1998–2006:  Výzkumník (Fakulta informatiky). Spoluzakladatel Atelíéru grafického designu a multimédií, výzkumník v oblasti softwarové estetiky a výpočetních principů umění.
  • 1993–2011:  Organizátor akcí (Fakulta informatiky). Člen organizačních výborů lokálních i mezinárodních akademických konferencí (např. SOFSEM, DATAKON, MEMICS).
Pedagogická činnost
  • 2018 — :  Algoritmické umění – praxe (Filosofická fakulta, Masarykova univerzita).
  • 2014 — :  Algoritmické umění – teorie (Filosofická fakulta, Masarykova univerzita).
  • 2013–2014:  Design, typografie & sazba (Caritas Czech Republic).
  • 2008–2009:  Kapitoly z mediálního umění (Filosofická fakulta, Masarykova univerzita).
  • 2008:  Internet jako místo uměleckého vyjádření (Filosofická fakulta, Masarykova univerzita).
  • 2005 — :  Výtvarná informatika (Fakulta informačních technologií, Vysoké učení technické v Brně).
  • 2003–2006:  Digitální fotografie (Fakulta informatiky, Masarykova univerzita).
  • 2003–2006:  3D modelování v programu Cinema4D (Fakulta informatiky, Masarykova univerzita).
  • 1999–2006:  Výtvarná informatika (Fakulta informatiky, Masarykova univerzita).
Akademické stáže
  • 2002:  Výzkumník (Department of Computer Science, University of Bristol). Doktorská stáž ve výzkumné skupině Digital Media Group, zaměřená na hledání a ověřování algoritmických kritérií pro estetické hodnocení.
Univerzitní aktivity
  • 2021 — :  Zakládající člen (Spolek Interier). Spolek pro podporu tvůrčí činnosti studentů FF MU.
  • 2017 — :  Člen redakční rady (JOINME). Recenzovaný časopis zaměřený na soustavné rozvíjení interdisciplinární debaty o roli digitálních médií v současné kultuře (redakční rada: Dušan Barok, Barbara Büscher, Martin Flašar, Jozef Kelemen, Denisa Kera, Katarína Rusnáková, Tomáš Staudek).
  • 2004–2005:  Člen redakční rady (IM6). Časopis zaměřený na elektronickou kulturu, současné umění a informační společnost.
Mimouniverzitní aktivity
  • 2017 — :  Zakládající člen a člen výkonné rady (Napříč.cz). Kulturně zapsaný spolek (výkonná rada: Josef Prokeš, Robert Král, Zdeněk Filipec, Tomáš Staudek).
  • 2005 — :  Profesní člen (International Association of Art).
  • 2005 — :  Profesní člen (Unie výtvarných umělců ČR).
Ocenění vědeckou komunitou
  • 2021:  Šťastné okamžiky v generativním umění (zvaná přednáška s Helenou Vymazalovou). Festival Prototyp. BVV – Brněnské výstaviště, Brno.
  • 2018:  Math => Art! Matematický konstruktivismus ve výtvarném umění (zvaná přednáška). Nové historie pro umění nových médií. Doprovodný program výstavy Computer Graphic Re-visited 2.0. Dům umění, Brno.
  • 2014:  The Rhythm of Gestures in Mathematical Images (zvaná přednáška). 4th International Conference on Performance, Performativity and Media. Filosofická fakulta, Masarykova univerzita.
  • 2012:  Počítačové umění a fraktály (zvaná přednáška). Letní škola informatiky. Fakulta informačních technologií, Vysoké učení technické v Brně.
  • 2011:  Math + Art (zvaná přednáška). Software Studies Symposium. Filosofická fakulta, Masarykova univerzita.
  • 2010:  Algoritmická estetika a estetika algoritmů (zvaná přednáška). Letní škola informatiky. Fakulta informačních technologií, Vysoké učení technické v Brně.
  • 2009:  Computer Art Now: Exact Aesthetics Practically (zvaná přednáška). Software Studies Symposium. Filosofická fakulta, Masarykova univerzita.
  • 2003:  Cena rektora nejlepším studentům doktorského studia.
Vybrané publikace
  • VYMAZALOVÁ, Helena a Tomáš STAUDEK. Šťastné okamžiky v generativním umění. In Prototyp. Festival umění, vědy a technologií. 2021. URL info
  • HORÁKOVÁ, Jana, Jiří MUCHA, Monika SZŰCSOVÁ, Adam FRANC, Martina IVIČIČ, Tomáš STAUDEK a Filip JOHÁNEK. Hands-on Media Art Theory. Linec / Linz: Ars Electronica Festival. Out of the Box. 2019. URL info
  • STAUDEK, Tomáš. Math => Art! Matematický konstruktivismus ve výtvarném umění. In New Histories for New Media Art. 2018. info