Otevřený svět humanitních věd

Cyklus přednášek na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity

Program

Všechny přednášky jsou volně přístupné a konají se v aule FF MU (budova C, 3. nadzemní podlaží) vždy první středu v měsíci od 16:00 hod. Chcete-li mít jisté místo k sezení, registrujte se zde.

  • 2. 10. 2024

    Centrum a periferie v literatuře a kultuře
    Znamená centrum více a periferie méně? A co česká literatura?

    Petr Kyloušek

    Jsou všechny kultury stejné? Jak fungují mezikulturní vztahy? Co je kulturní spád? Jak a podle čeho poznáme centrum a podle čeho periferii? Co tento fakt znamená pro utváření literárního pole a pro meziliterární vztahy? Jaké je místo české literatury na literární mapě? Kdy a za jakých podmínek proniknou lokální podněty do světového diskurzu? Krátký teoretický úvod poslouží prezentaci vývoje české literatury z hlediska vztahů mezi centry a periferiemi. Na příkladu brněnské avantgardy 20. let 20. století a vstupu Milana Kundery do světové literatury se pak pokusíme osvětlit, za jakých podmínek se utváří zapojení do světového rámce.

    Prof. PhDr. Petr Kyloušek, CSc., působí na Ústavu románských jazyků a literatur FF MU. Odborně se zabývá i pedagogicky věnuje francouzské a francouzsko-kanadské literatuře. Spolupodílel se například na přípravě Slovníku francouzsky píšících spisovatelů (2002), sestavil výbor statí z francouzských strukturalistů Znak, struktura, vyprávění (2002) či se podílel se na překladu antologie současného quebeckého románu Hledání Ameriky (2003).

  • 6. 11. 2024

    Psychologické aspekty cesty ke zdraví, aneb sebepéče jako prostředek prevence vzniku závažných onemocnění

    Iva Burešová

    Řada tzv. civilizačních onemocnění je do značné míry preventabilních, a tudíž lze jejich vzniku a rozvoji do značné míry předcházet pravidelným a systematickým dodržováním zásad zdravého životního stylu, který patří k základním determinantám zdraví. Žádoucí přístup ke zdraví v oblasti stravy, pohybové aktivity, spánkového režimu, duševní hygieny a vyhýbání se rizikům je však ovlivněn řadou specifik na úrovni jedince i společnosti, a proto se může jevit systematické dodržování zásad zdravého životního stylu v průběhu životní cesty se všemi jejími nároky jako obtížné. Přednáška proto bude zaměřena na zmapování hlavních determinant zdraví a vlastního chování souvisejícího se zdravím, roli hlavních psychologických konstruktů, které ovlivňují naše chování ke zdraví i na faktory, které jsou při udržování žádoucího životního stylu nápomocné. Na praktických příkladech pak budou představeny základní metody a postupy práce na sobě a diskutovány vhodné cesty, jakými je lze účelně zakomponovat do vlastní každodenní rutiny.

    Doc. PhDr. Iva Burešová, Ph.D., působí na Psychologickém ústavu FF MU. Odborně se zabývá vývojovou a klinickou psychologií, psychodiagnostikou, poradenskou psychologií a zaměřuje se zejména na rizikové a protektivní faktory vývoje. Od roku 2024 je rovněž proděkankou pro studium v doktorských studijních programech a kvalitu studijních programů FF MU.

  • 4. 12. 2024

    Slované? Slované!

    Jiří Macháček

    Kdo byli lidé mluvící slovanským jazykem, kteří se v raném středověku objevili na území dnešní Moravy a Čech? Lišili se od staršího obyvatelstva a čím? A co s nimi máme společného my? Posluchači a posluchačky přednášky získají přehled o nejnovějších výsledcích archeologického, genetického i antropologického výzkumu historických populací na našem území i o nebezpečí, které souvisí s možným zneužíváním těchto vědeckých dat v novodobé politické propagandě.

    Prof. Mgr. Jiří Macháček, Ph.D., je vedoucím Ústavu archeologie a muzeologie FF MU. Archeologii studoval na univerzitách v Brně, Vídni, Bambergu a Frankfurtu nad Mohanem. Věnuje se ranému středověku v slovanském prostředí, počítačové podpoře a metodologii archeologie.

  • 5. 3. 2025

    Extrémní rituál jako nástroj kooperativní komunikace

    Radek Kundt

    Kolektivní rituální chování je mezikulturně univerzální. Proč ale lidé investují tolik zdrojů a energie do činností, které nemají žádnou zřejmou funkci? Tuto otázku adresují sociálně-vědní disciplíny od chvíle svého vzniku a tradičně zdůrazňují zásadnost rituálu pro fungování společnosti. V přednášce si představíme původ rituálu a příčiny jeho vzniku a pro ilustraci mechanismů, které dosud zůstávaly hádankou, použijeme terénní experimenty současných hinduistických extrémních rituálů na Mauriciu.

    Mgr. et Mgr. Radek Kundt, Ph.D., je vedoucí Ústavu religionistiky FF MU a taktéž členem Výzkumné rady HUME Lab – Laboratoře pro experimentální humanitní vědy. Věnuje se studiu náboženského chování v termínech vnitro-skupinové spolupráce, kdy rituály považuje za komunikační technologii.

  • 2. 4. 2025

    Vždy aktuální monstrum: Poetika filmů s Godzillou

    Daniel Krátký

    Godzilla patří k nejznámějším filmovým monstrům s více než sedmdesátiletou tradicí. Většina z nás si ještěra spojí s radioaktivním dechem, ničením japonské infrastruktury nebo hrůzou, kterou šíří. České porozumění tomuto fenoménu totiž silně definovala americká adaptace z konce 90. let a původní japonský film z roku 1954. Málokdo však ví, že Godzilla umí také hrát volejbal, létat nebo vychovávat potomka. V jednu chvíli je Godzilla manifestací hrůz druhé světové války, jindy rozverně dovádí s lidskými hrdiny. V přednášce si ukážeme, nakolik může být jedno monstrum flexibilní a přizpůsobovat se tomu, co rezonuje se soudobým publikem. Vysvětlíme si, z jakých tradic Godzilla vyrůstá a jakým způsobem využívá populárních žánrových tradic a popkulturních trendů, aby zůstal stále aktuální.

    Mgr. Daniel Krátký je kinař, filmový historik a festivalový dramaturg. Absolvoval Ústav filmu a audiovizuální kultury FF MU, přičemž v rámci studia se odborně zabýval fenoménem japonských filmů s legendárním monstrem – Godzillou. Tématu věnoval také svou novou knihu Král monster!

  • 7. 5. 2025

    Jsme dospělí a stále se učíme

    Milada Rabušicová

    O tezi v názvu přednášky už dnes pochybuje jen málokdo. Jak se ale mění naše přístupy k učení spolu s měnícími se podmínkami společenskými a individuálními? V posledních letech je vzdělávání a učení dospělých vnímáno jako nepominutelná součást konceptu celoživotního učení, jako žitá realita současných životů dospělých. Kde se tato myšlenka vzala? O jaké argumenty se opírala v minulosti, např. v době osvícenství, průmyslové revoluce či u nás národního obrození? A o jaké argumenty se opírá v současnosti? Jsou ve hře nejen ty ekonomické a pracovní, ale také ty obecně lidské? Faktorů a okolností, jež vstupují do procesů učení a vzdělávání dospělých je opravdu mnoho a my můžeme ovlivnit jen některé z nich. Je důležité o nich vědět.

    Prof. PhDr. Milada Rabušicová, Dr., působí na Ústavu pedagogických věd FF MU. Odborně se zabývá srovnávací pedagogikou, vzdělávací politikou, pedagogikou rodiny a předškolního vzdělávání. Je autorkou řady odborných publikací – v roce 2024 například vydala monografii Učení a vzdělávání dospělých: Kontexty, teorie a výzkumy.

Jak se k nám dostanete?

  • Z hlavního nádraží tramvají číslo 12 (směr Technologický park). Vystupte na zastávce Grohova, která je 100 m od fakulty.
  • Z dopravního uzlu Česká můžete jet také tramvají 3, 10 a 11 (směr Bystrc) opět na zastávku Grohova.
  • Z jiných směrů jakýmkoli spojem na Hlavní nádraží nebo Českou a pak viz výše.
  • Všechny přednášky se konají v aule FF MU (budova C, 3. nadzemní podlaží).

Načítám mapu…

Nechcete nic promeškat?

Napište nám svůj e-mail a my vás budeme informovat o aktuální nabídce Celoživotního vzdělávání na FF MU.

Načítám...

Chcete se na něco zeptat? Kontaktujte nás!


telefon: 549 49 3237, 7341
e‑mail:
Bez popisku

Financováno z projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022, realizovaného v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.