Post-Socialist Czech Education Research on Socially Disadvantaged/Roma Children and Families: Literature Review

Logo poskytovatele

Varování

Publikace nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod Pedagogickou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Název česky Post-socialistický český výzkum o vzdělávání sociálně znevýhodněných/romských dětí a rodin. Přehled literatury.
Autoři

OBROVSKÁ Jana SIDIROPULU JANKŮ Kateřina

Rok publikování 2019
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Orbis Scholae
Fakulta / Pracoviště MU

Pedagogická fakulta

Citace
www https://karolinum.cz/casopis/orbis-scholae/rocnik-13/cislo-3/clanek-7761
Doi http://dx.doi.org/10.14712/23363177.2020.5
Klíčová slova the Czech Republic; education; literature review; Roma children; Roma families
Přiložené soubory
Popis Přehledová studie analyzuje publikace prezentující výsledky původního empirického výzkumu o vzdělávání sociálně znevýhodněných/romských dětí a rodin, které byly realizovány v České republice mezi rokem 1989 a létem 2017. Naším cílem při zpracování této studie bylo učinit existující výsledky výzkumu dostupnými mezinárodní vědecké komunitě, ale rovněž podpořit další rozvoj zkoumaného pole, včetně interdisciplinární spolupráce a dialogu mezi různými institucemi. Na základě prohledání sedmi databází a v kombinaci se znalostí zkoumaného pole jsme vybrali 57 studií pro další analýzu. Přehledová studie prezentuje 5 kategorií výzkumných otázek zaměřujících se na vývoj zkoumaného pole, převažující zkoumaná témata, prostředí, v nichž byl výzkum realizován, hlavní metodologické přístupy a hlavní subjekty/objekty výzkumného zájmu. Výsledky naší analýzy poukazují na dynamický vývoj nejen zkoumaného pole, ale i vzdělávacích politik. Z metodologického hlediska se prokázala mírná převaha kvalitativních přístupů, nicméně nedostatek pozornosti věnované životním zkušenostem romských děti a jejich rodin a větší důraz položený na makro a mezo faktory ve výzkumném záběru. Identifikovali jsme nejvlivnější publikované výstupy a vzorce vzájemné citovanosti. Kultura vzájemného citování posílila po roce 2007. V závěru navrhujeme doporučení pro další praxi předmětného výzkumu i pro vznik databáze, která by posílila integrativní výzkum efektivněji eliminující nerovnosti ve vzdělávání.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.