Využití metody HPLC pro detekci polymorfizmu Val158Met genu pro COMT

Varování

Publikace nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod Přírodovědeckou fakultu. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

EL KHALED Youssef KAŠPAROVSKÁ Jitka HLOUŠKOVÁ Renáta HŘÍBKOVÁ Hana ŠIMEK Vladimír HLADILOVÁ Renáta MIKEŠ Vladimír ZVOLSKÝ Petr ŠERÝ Omar

Rok publikování 2003
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Psychiatrie
Fakulta / Pracoviště MU

Přírodovědecká fakulta

Citace
Obor Biochemie
Klíčová slova HPLC Val158Met COMT association study alcoholism
Popis DNA diagnostické metody v posledních letech zaznamenávají prudký vývoj a zároveň posun do oblasti automatizace. Jednou z metod, které lze využít pro automatizovanou detekci polymorfizmů DNA je metoda HPLC. Amplifikovaná DNA je buď nejprve štěpena restrikčním enzymem nebo v případě délkového polymorfizmu je amplifikovaná DNA přímo použita pro HPLC detekci. Jako nejvhodnější kolona pro HPLC detekci polymorfních úseků DNA je iontoměničová kolona plněná neporézní matricí, na které je kovalentně navázána fáze diethylaminoethylové zbytky, které matrici udílejí kladný náboj. K vymytí DNA z kolony se používá gradient chloridu sodného, kdy chloridové ionty postupně vytěsní navázané molekuly DNA. Tato metodika výrazně usnadňuje, urychluje a zlevňuje detekci DNA polymorfizmů ve srovnání s detekcí na agarózových nebo polyakrylamidových gelech, navíc pak umožňuje vyloučení práce s toxickými látkami jako jsou ethidium bromid nebo akrylamid.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.