Euroskeptici, europeanisté, euroentuziasté, eurofobové - jak s nimi pracovat?

Logo poskytovatele

Varování

Publikace nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod Fakultu sociálních studií. Oficiální stránka publikace je na webu muni.cz.
Autoři

KOPEČEK Lubomír

Rok publikování 2004
Druh Článek v odborném periodiku
Časopis / Zdroj Politologický časopis
Fakulta / Pracoviště MU

Fakulta sociálních studií

Citace
Obor Politologie a politické vědy
Klíčová slova European Union; European integration; Euroscepticism; Europeanism; cleavage; party families; quantitative methods; Czech parties
Popis V debatách provázejících pozitiva a negativa českého členství v Evropské unii (EU) se v českých masmédiích hojně operovalo s termíny euroskeptický, eurorealistický, eurooptimistický atd. Podobně v souvislosti s krachem sociální demokracie a Unie svobody ve volbách do Evropského parlamentu (EP) v červnu 2004 se objevily v některých médiích konstatování o porážce proevropských stran. Lze očekávat, že v průběhu schvalování ústavní smlouvy v jednotlivých členských zemích unie se dokáme dalšího zvýšení frekvence používání těchto výrazů. Bez ohledu na výsledek schvalovacího procesu nesporně zůstane debata okolo postoje (nejenom) českých stran k EU a evropské integraci pevnou a neoddlitelnou součástí žurnalistického, politického i společenského diskursu. V této souvislosti je škoda, že česká politická věda, která by měla tyto debaty nejenom reflektovat, ale poskytnout jim i pevnjší terminologický a obsahový rámec, tak prozatím příliš nečiní a naopak k nim přistupuje až překvapiv rozpačitě. Až na výjimky se obvykle nesnaží o nějakou komplexnější typologizaci stranických postoj. Přitom v rámci západoevropské politologie se v posledních letech rozvinul intenzivní diskurs, který se snaží tuto zajímavou a aktuální otázku podchytit nejenom empiricky, ale i teoreticky, terminologicky a metodologicky. Usiluje o zkoumání vlivu evropské otázky na politické strany na národní úrovni. Tento diskurs funguje jako součást širší debaty k dopadům europeanizace na národní politické systémy. I když v této souvislosti publikované výstupy vykazují rznou míru zdailosti, lze tento diskurs nesporně využít jako solidní výchozí rámec i pro českou politologii. Tento text se snaží ve stručné formě přiblížit a shrnout základní linii tohoto diskursu. Omezuje se na typologizaci názor politických stran, jinak řečeno jeho cílem je přiblížit různé koncepční přístupy k postojům politických stran k EU a evropské integraci. Jako rámec využívá především české politické strany. Není cílem jednotlivé typologie aplikovat, ale ukázat k jakým výsledkům mohou vést. Dále se text věnuje metodám, jak tyto postoje politických stran zkoumat, diskusi, zda evropská otázka zrodila novou konfliktní linii v současných evropských společnostech, jestli lze u tohoto tématu identifikovat jednotný pohled jednotlivých stranických rodin a také tomu, co nového by do této oblasti mohla vnést aktuální debata k evropské ústavní smlouvě.
Související projekty:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.