Informace o projektu
Studium osob vyžadujících specifickou péči na Masarykově univerzitě

Informace

Projekt nespadá pod Filozofickou fakultu, ale pod pracoviště Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky. Oficiální stránka projektu je na webu muni.cz.
Kód projektu
ROZV/190/2005
Období řešení
1/2005 - 12/2005
Investor / Programový rámec / typ projektu
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR
Fakulta / Pracoviště MU
Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky
Další fakulta/pracoviště MU
Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova
vysoké školy; osoby se specifickými nároky

Cílem projektu je vytvořit na Masarykově univerzitě v Brně centrum vysokoškolského studia a celoživotního vzdělávání smyslově postižených, garantující kromě plné integrace smyslově postižených do výuky také vydavatelství elektronické a hmatové odborné literatury, systematický rozvoj od-borné terminologie českého znakového jazyka a metodickou činnost pro střední školy i státní orgány.

Výsledky

1) Zvýšení počtu zrakově postižených studentů řádných na MU z 50 na 65; tento nárůst je oproti předpokládanému počtu 51 překvapivě vysoký (je nepochybně blízký možné konečné hodnotě, protože na MU jako na jediné škole v ČR nyní odpovídá statistické četnosti zrakově postižených v populaci vůbec. 2) Zajištění 37 lektorských semestrálních kurzů povinné výuky (individuální cvičení). 3) Rozšíření univerzitní studovny nevidomých z kapacity 15 na 18 studijních míst (včetně 3 nových zobrazovacích jednotek hrazených z kapitálových prostředků: 3 hmatové displeje,
zpřístupnění 640 titulů studijní literatury pro nevidomé (83 tisk, 554 elektronicky, 2 audio, 1 hybridně); viz elektronický katalog na adrese www.teiresias.muni.cz. 4) Zajištění doprovodu a asistence nevidomých na letních sportovních výcvikových kurzech. 5)Uspořádání International Camp on Communication and Computers for the Blind 2005. 6) Zvýšení počtu sluchově postižených z 20 na 33. 7) Rozšíření univerzitního dispečinku znakového tlumočení a asistentských služeb pro sluchově postižené. 8) Celouniverzitní výuka češtiny jako cizího jazyka pro neslyšící (4 hodiny týdně pro každého sluchově postiženého ve spolupráci s Ústavem českého jazyka FF MU)9) zavedení celouniverzitní speciální výuky angličtiny pro neslyšící (4 hodiny týdně pro každého sluchově postiženého ve spolupráci s Centrem jazykového vzdělávání MU. 10) Zvýšení počtu pohybově postižených z 9 na 16. 11) Zřízení dispečinku osobní asistence (studentskou svépomocí v dově výuky, speciálně školenými asistenty na studentských kolejích. 12) Zřízení přebalovny pro kvadruplegiky na FSS. 13) Finanční a technické zabezpečení studia pohybově postižených účastníků celoživotního vzdělávání na ESF MU.


Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.