Informace o projektu
Artefakt jako zdroj poznání: Záchrana a zachování výzkumných dat archeologických nálezů
(ARTEFAKT)
- Kód projektu
- DH23P03OVV003
- Období řešení
- 3/2023 - 12/2027
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Ministerstvo kultury ČR
- NAKI III: Program na podporu aplikovaného výzkumu v oblasti národní a kulturní identity (2023 až 2030)
- Fakulta / Pracoviště MU
- Filozofická fakulta
- Spolupracující organizace
-
Ústav jaderné fyziky AV ČR, v. v. i.
- Odpovědná osoba Ing. Ivo Světlík, Ph.D.
- Odpovědná osoba Mgr. Petr Kostrhun, Ph.D.
- Odpovědná osoba Ing. Šárka Msallamová, Ph.D.
Cílem projektu je systémovými kroky zabránit stávajícímu plošnému ničení výzkumných dat nesených objekty památkové ochrany, zejména archeologickými nálezy.
Hlavním cílem je vytvoření památkových postupů nakládání s artefakty jako se souborem citlivých výzkumných dat, které musí být zajištěny před jakýmkoliv dalším zásahem, jedná se např. o zjištění provenience materiálů, jejich recyklování, technologických výrobních postupů, detailů délky, trajektorie a účelu funkčního užívání, příčiny vyřazení artefaktů z těchto procesů a podmínky jejich depozice. K zajištění těchto výzkumných dat budou využita rozvinutá analytická měření in-situ nebo mikro-odběry vzorku z fraktury, které umožňují datování, identifikaci místa původu, genetické analýzy v případě kostí a mnoho jiných analýz.
Součástí projektu je vytvoření podkladů pro systematickou osvětu založenou na komparačních analýzách konzervovaných a nekonzervovaných vzorků v široké škále archeologických movitých památek, nástrojů z různých materiálů, keramiky, umění, lidských i zvířecích kostí a dalších typů památek. V rámci řešení projektu bude zřízena laboratoř komplexní záchrany výzkumných dat, která zajistí všechna výzkumná data a urgentní stabilizaci povrchové vrstvy artefaktů tak, aby případná další konzervace nebránila vědeckému poznání. Laboratoř metodicky pokryje všechny typy archeologických mobilních nálezů, všechny formy stavu dochování od otisků v sedimentu nebo patině, přes nestabilní rezidua, až po soudržné fragmenty i kompletně dochované nálezy.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.
Publikace
Počet publikací: 1
2023
-
Možnosti a limity radiouhlíkového datování se zaměřením na netypické archeologické vzorky
Archeologické rozhledy, rok: 2023, ročník: 75, vydání: 1, DOI