Informace o projektu
Vyhodnocení účinnosti a optimalizace protokolů radiologických zobrazovacích a intervenčních metod - 2.část
- Kód projektu
- MUNI/A/1611/2023
- Období řešení
- 1/2024 - 12/2024
- Investor / Programový rámec / typ projektu
-
Masarykova univerzita
- Specifický výzkum - podpora studentských projektů
- Fakulta / Pracoviště MU
-
Lékařská fakulta
- MUDr. Tomáš Rohan, Ph.D.
- MUDr. Tomáš Andrašina, Ph.D.
- MUDr. Radek Bárta
- MUDr. Barbora Čechová
- Jozef Diškanec
- Mgr. Ing. Marek Dostál, Ph.D.
- Andrej Hric
- doc. MUDr. Miloš Keřkovský, Ph.D.
- Eylon Kon
- MUDr. Tereza Kopřivová
- Matej Lašan
- MUDr. Alexandra Litavcová
- MUDr. Hiroko Jeannette Martin
- MUDr. Peter Matkulčík
- Ondřej Skládal
- MUDr. Matej Straka
- MUDr. Vlastimil Válek
- Daniela Varechová
- MUDr. Jan Zavadil
Radiologické zobrazovací metody hrají klíčovou roli v diagnostice a sledování odpovědi na léčbu u většiny nádorových onemocnění a diagnostice většiny akutních stavů. Zobrazovací metody prošly v posledním desetiletí významnou evolucí, objevily se metody jako PET/MR či dual-energy CT, které umožňují snížit radiační zátěž, zlepšit detekci a charakterizaci nádorových i nenádorových lézí. Zdokonalením prošly nejen diagnostické zobrazovací metody, ale paralelně s nimi i techniky miniinvazivní endovaskulární či perkutánní léčby.
Vzhledem k obrovskému nárůstu dat získaných zobrazovacími metodami na různých pracovištích byla nutná standardizace vyšetřovacích protokolů, která zajistila možnost srovnání těchto vyšetření na stejném i mezi různými pracovišti. Při pokračujícím růstu nároků na zobrazovací metody je žádoucí tyto protokoly optimalizovat, aktualizovat a zahrnout do nich i nejnovější zobrazovací metody (dual-energy CT, spektrální CT, PET/MR, pokročilé zobrazovací metody MR), maximalizovat výtěžnost těchto vyšetření při minimální radiační zátěži, minimálním čase a minimální dávce intravenózní kontrastní látky. Podobná je situace také na poli radiologických intervenčních metod, kde je cílem maximální efekt s minimem nežádoucích účinků, což umožňuje zachovat spolupráci pacienta a jeho vůli se léčit.
Cílem projektu je vyhodnocení účinnosti stávajících protokolů specifických zobrazovacích a intervenčních metod při diagnostice a léčbě onkologických onemocnění a akutních stavů (plicní embolie, cévní mozková příhoda, končetinová ischémie), dále radiologických intervenčních metod při léčbě onkologických i neonkologických onemocnění (léčba benigních a maligních stenóz žlučových cest, benigních a maligních stenóz jícnu, stenóz periferních tepen, léčba cévních mozkových příhod). Výsledky při využití specifických zobrazovacích a intervenčních metod budou srovnány s výsledky bez využití těchto pokročilých zobrazovacích metod.
Cíle udržitelného rozvoje
Masarykova univerzita se hlásí k cílům udržitelného rozvoje OSN, jejichž záměrem je do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života na naší planetě.
Publikace
Počet publikací: 2
2024
-
Imaging of multifocal HCC prior TACE – added value of dual energy CT reconstructions in treatment planning – preliminary results
Rok: 2024, druh: Konferenční abstrakty
-
Role of different stent types in endoluminal IRE for recanalization of an occluded metal stent – mathematical model of temperature distribution
Rok: 2024, druh: Další prezentace na konferencích