Brněnští archeologové našli na Znojemsku pravěký hrob dítěte

Místo odkryli studující z Ústavu archeologie a muzeologie FF MU při letním školním výzkumu v lokalitě Těšetice-Kyjovice. Nález je podle vedoucího výzkumu, Petera Tótha, překvapením. „Regulérních pohřebišť z pravěkého období neolitu známe málo, proto je pro nás jakýkoliv antropologický nález výjimečný,“ uvedl.

16. 7. 2024 Patrik Švec Fotogalerie Věda a výzkum

Foto: Branko Hossa/ÚAM FF MU

Hrob asi šestiletého dítěte našel vědecký tým v místech pravěkého sídliště, které v období neolitu obývali lidé kultury s lineární keramikou. Vědci a vědkyně na něj narazili náhodou při výzkumu půdorysu domu a stavební jámy, odkud lidé získávali hlínu potřebnou na jeho stavbu.

Nález podle Petera Tótha pomůže lépe vysvětlit počátky zemědělství ve střední Evropě. „Analýza archaické DNA nám umožní spolehlivě určit pohlaví dítěte – díky tomu zjistíme, do kterých populačních skupin patřilo a rovněž dokážeme rekonstruovat populační pohyby na počátku zemědělství,“ vysvětlil.

Odborníci a odbornice se kromě pohlaví plánují zaměřit také na věk a případné nemoci. S tím jim má pomoct antropologická analýza. Radiokarbonová analýza jim zase umožní určit přibližné období úmrtí dítěte. Důležité souvislosti má poskytnout také rozbor izotopů uhlíku a dusíku a analýza sedimentární DNA získané z rostlinného pokryvu.

Fotogalerie


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.