Evgeniia Tokmakova: Den, kdy se všechno obrátilo vzhůru nohama

Pět příběhů lidí, kterým válka vzala domov, rodinu a často i naději. Pět útržkovitých reminiscencí, které do svých černobílých snímků vtiskla Evgeniia Tokmakova. Její výstavu od 14. prosince hostí Čítárna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

19. 12. 2022 Markéta Stulírová Události

Na snímku (zleva) autorka výstavy Evgeniia Tokmakova a psycholožka Nataliia Shtefko, která s uprchlíky vedla rozhovory. Foto: Daniel Truhlář

Tokmakova v období od června 2022 naslouchala vzpomínkám osmnáctileté Viky z Kyjeva, čtyřiapadesátileté Zhanny z města Čerkasy, devětadvacetileté Lilye z Vasilkova, sedmnáctiletého Ilji z města Mykolajiv a sedmadvacetileté Leny z Oděsy, aby vytvořila sérii fotografií Den, kdy se všechno obrátilo vzhůru nohama. Snímky vznikaly během terapií s psycholožkou, která uprchlíkům pomocí řízených rozhovorů pomáhala negativní zážitky zpracovat.

„Přišlo mi důležité šířit informace o tom, co se děje, protože jsem byla v kontaktu se svými bývalými spolužáky z Ruska a oni nebyli schopní ruskou agresi vůči Ukrajině přijmout. Válka není způsob, jak věci řešit. Lidé strádají a bez ohledu na touhu po právu, dobru či zlu je zabíjení špatné,“ uvedla Tokmakova. Dodala, že naslouchat příběhům lidí, kteří museli kvůli válce opustit své rodiny a domovy, bylo velmi emotivní. „Chtělo se mi často brečet spolu s nimi,“ poznamenala autorka snímků a studentka filozofické fakulty.

Evgeniia Tokmakova se narodila v roce 1999 v městě Krasnojarsk na Sibiři. V České republice žije od svých osmnácti let, kdy se rozhodla naučit česky a po absolvování jazykového kurzu v Brně si podala přihlášku na vysokou školu. Na filozofické fakultě absolvovala bakalářské studium Hudební vědy, nyní studuje Informační studia a knihovnictví. Domovem jí je už několik Bulharsko, kde žije její matka. Ve své tvorbě Tokmakova upřednostňuje portrétní fotografii a kreativní přístupy, kdy má možnost poznat člověka důvěrněji. Při fotografování používá digitální fotoaparát, aktuálně zkouší i klasickou zrcadlovku a focení na kinofilm. K tématům, která zpracovala, patří například cyklus Venice (Benátky), zachycující atmosféru Benátek, nebo projekt What wolf to feed, v němž si pohrávala s myšlenkou duality svých emocí a citů.

Výstava Den, kdy se všechno obrátilo vzhůru nohama potrvá do konce února 2023. Prostor Čítárny a kavárny KaFFe je otevřený všem zájemcům, vstup pro veřejnost je z ulice Arna Nováka 1.

Fotogalerie z vernisáže

Poslechněte si

Ukázky z terapeutických rozhovorů zveřejňujeme se souhlasem všech zúčastněných.