Ondřej Kyas: Duchovní hudba mě nesmírně přitahuje
Hostem další epizody podcastu Artefakt byl hudební skladatel, hudebník a absolvent Filozofické fakulty MU Ondřej Kyas. Mluvil...
Pět příběhů lidí, kterým válka vzala domov, rodinu a často i naději. Pět útržkovitých reminiscencí, které do svých černobílých snímků vtiskla Evgeniia Tokmakova. Její výstavu od 14. prosince hostí Čítárna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.
Tokmakova v období od června 2022 naslouchala vzpomínkám osmnáctileté Viky z Kyjeva, čtyřiapadesátileté Zhanny z města Čerkasy, devětadvacetileté Lilye z Vasilkova, sedmnáctiletého Ilji z města Mykolajiv a sedmadvacetileté Leny z Oděsy, aby vytvořila sérii fotografií Den, kdy se všechno obrátilo vzhůru nohama. Snímky vznikaly během terapií s psycholožkou, která uprchlíkům pomocí řízených rozhovorů pomáhala negativní zážitky zpracovat.
„Přišlo mi důležité šířit informace o tom, co se děje, protože jsem byla v kontaktu se svými bývalými spolužáky z Ruska a oni nebyli schopní ruskou agresi vůči Ukrajině přijmout. Válka není způsob, jak věci řešit. Lidé strádají a bez ohledu na touhu po právu, dobru či zlu je zabíjení špatné,“ uvedla Tokmakova. Dodala, že naslouchat příběhům lidí, kteří museli kvůli válce opustit své rodiny a domovy, bylo velmi emotivní. „Chtělo se mi často brečet spolu s nimi,“ poznamenala autorka snímků a studentka filozofické fakulty.
Evgeniia Tokmakova se narodila v roce 1999 v městě Krasnojarsk na Sibiři. V České republice žije od svých osmnácti let, kdy se rozhodla naučit česky a po absolvování jazykového kurzu v Brně si podala přihlášku na vysokou školu. Na filozofické fakultě absolvovala bakalářské studium Hudební vědy, nyní studuje Informační studia a knihovnictví. Domovem jí je už několik Bulharsko, kde žije její matka. Ve své tvorbě Tokmakova upřednostňuje portrétní fotografii a kreativní přístupy, kdy má možnost poznat člověka důvěrněji. Při fotografování používá digitální fotoaparát, aktuálně zkouší i klasickou zrcadlovku a focení na kinofilm. K tématům, která zpracovala, patří například cyklus Venice (Benátky), zachycující atmosféru Benátek, nebo projekt What wolf to feed, v němž si pohrávala s myšlenkou duality svých emocí a citů.
Výstava Den, kdy se všechno obrátilo vzhůru nohama potrvá do konce února 2023. Prostor Čítárny a kavárny KaFFe je otevřený všem zájemcům, vstup pro veřejnost je z ulice Arna Nováka 1.
Ukázky z terapeutických rozhovorů zveřejňujeme se souhlasem všech zúčastněných.