Podle čeho si vybrat studijní program? Přečtěte si 6 tipů, které vám s tím pomohou
Stále váháte, jaký studijní program je ten pravý? Máme pro vás šest tipů, které vám pomohou správně se rozhodnout.
Už máte vybráno, který studijní program byste na naší fakultě rádi studovali? Máte jich třeba i více a chcete je spojit do sdruženého studia? Pak věnujte zvláštní pozornost tomu, jak si nastavíte v e-přihlášce priority studijních plánů.
Jedná se vlastně o souhrn povinných, povinně volitelných a volitelných předmětů, které budete mít povinnost absolvovat v rámci studia. Studijní plán může mít trojí podobu:
Pokud vám studijní program umožňuje studium podle více studijních plánů, můžete v přihlášce označit až tři a seřadit je podle svých preferencí. Nesmírně důležité je ovšem vědět, že pokud budete přijati např. na studijní plán, který jste označili jako „Preferuji nejvíce“, standardně není možné, abyste se později zapsali do studia dle studijního plánu s nižšími prioritami. Navíc, pokud si zvolíte pouze sdružené studium a na vedlejší studijní program nebudete přijati, nebude možné, abyste se zapsali pouze do hlavního programu jako do jednooborového studia. Vždy se tedy vyplatí dobře zvážit pořadí preferencí a kromě sdruženého studijního plánu si navolit i jednooborové studium.
Preference lze v e-přihlášce měnit od jejího založení až do konce února. Jen se nelekněte, že se při jejich změně založí nová přihláška. Pokud jste tedy do té původní již např. vložili podklady pro prominutí, nezapomeňte je vložit do nové znovu.
Ano, je možné z hlavního oboru udělat jednoobor (tedy zanechat studium oboru vedlejšího plánu), nebo si naopak k jednooboru přibrat nějaký jiný obor vedlejší, případně vyměnit stávající vedlejší za jiný. Má to oševm dva háčky: jednak je to možné pouze po 1. nebo 2. úspěšně ukončeném semestru studia, jednak jde o změnu nenárokovou a vždy bude záležet na kapacitě studijních programů, zda vám bude vyhověno. V případě zanechání vedlejšího oboru kapacita roli samozřejmě nehraje, kdybyste však chtěli vedlejší obor přibírat nebo měnit, musí tam pro vás mít místo a také musíte splnit podmínky pro přijetí.
Je tedy teoreticky možné s tím kalkulovat už dopředu a „nadělat si do zásoby“ přijímací zkoušky do některých studijních programů pro případ, že byste v budoucnu chtěli žádat o změnu studijního plánu. Více informací o změně studijního plánu naleznete zde.
Vaše e-přihláška vypadá takto:
Uspějete-li v přijímací zkoušce na Obor, který chtějí rodiče, i na Obor snů, budete se moct zapsat pouze jednooborově na Obor, který chtějí rodiče, i kdyby se vám povedlo je mezitím přesvědčit, že půjdete i na Obor snů. Do sdruženého studia se však už nebudete moct zapsat, protože jste Oboru, který chtějí rodiče, v jednooborovém plánu dali 1. prioritu.
Vaše e-přihláška vypadá takto:
Uspějete-li v přijímací zkoušce na Obor snů a neuspějete-li na oborech X a Y, nebudete ke studiu přijati vůbec! Stejně tak, dostanete-li se na obory X a Y, ale na Obor snů nikoliv.
Vaše e-přihláška vypadá takto:
Uspějete-li v přijímací zkoušce na Obor snů a neuspějete-li na oborech X a Y, budete přijati ke studiu Oboru snů jednooborově (vaše 3. priorita). A bonus navíc: pokud nastoupíte do sruženého studia a po 1. nebo 2. semestru naznáte, že studium dvou oborů je pro vás příliš, můžete požádat o změnu studijního plánu a ponechat si jednooborově pouze Obor snů.
Pokud byste si chtěli ještě pojistit možnost, že se nedostanete na Obor snů, a přihlásit se jednooborově na obory X nebo Y, musíte si do nich založit samostatné přihlášky. Každá přihláška se totiž podává do jednoho konkrétního studijního programu, který v ní musí figurovat buď jednooborově, nebo v hlavním studijním plánu.
Za určité situace může dávat i nevhodná varianta 1 smysl, a sice pokud už dopředu kalkulujete s tzv. odloženou volbou, tedy s možností požádat po 1. nebo 2. semestru studia o změnu studijního plánu. Pak může vaše e-přihláška vypadat takto:
Uspějete-li v přijímací zkoušce na všechny obory, zapsat se sice budete moct pouze jednooborově na Obor snů, nicméně si zároveň „naděláte do zásoby“ přijímačky pro případ, že byste po 1. nebo 2. semestru naznali, že máte dost kapacity na to, abyste si k Oboru snů přibrali ještě obor X nebo Y ve vedlejším plánu.
Stále váháte, jaký studijní program je ten pravý? Máme pro vás šest tipů, které vám pomohou správně se rozhodnout.
S Viktorií Kozubíkovou o studiu češtiny, o skloubení studijních a pracovních povinností a také třeba o zálibě ve...