Filozofická fakulta adoptovala sovu z brněnské zoo
Podpoří chov a ochranu ohroženého puštíka bělavého.
Komentář proděkana pro výzkum a vývoj k výsledkům soutěží GA ČR, které byly vyhlášeny v prvním prosincovém týdnu.
Na přelomu listopadu a prosince byla akademická komunita jako obvykle v očekávání výsledků soutěží Grantové agentury České republiky. S prvním prosincem přišla studená sprcha: agentura podpořila pouhých 294 projektových návrhů ve srovnání se 457 projekty financovanými v loňském roce. I když od pracovníků agentury již přibližně poslední dva roky přicházela neformální varování, že alokace finančních prostředků na standardní granty bude snižována, přece jen byl pokles podpory velmi prudký a v akademické komunitě vyvolal pochopitelnou frustraci. Navrhovatelé do přípravy projektu vložili nemalé úsilí, administrace stála práci mnoho dalších osob. Na pobouřené reakce navrhovatelů zareagovala také předsedkyně GA ČR Alice Valkárová, která vyjádřila pochopení pro zklamání vědců a zároveň doplnila „…byla bych ráda, aby na GA ČR ani vědu obecně nezanevřeli. Mimo to, že mohou svůj projekt upravit a podat příští rok znovu, pracujeme neustále na rozšiřování a zdokonalování grantových schémat, aby co možná nejlépe odpovídala potřebám vědců.“ Upozornila na přesun priorit GA ČR směrem k podpoře mezinárodního výzkumu: „V roce 2018 šlo na nové mezinárodní projekty 33,5 milionu korun, o rok později to bylo už přes 57 milionů korun a letos 105,6 milionu korun. Pro příští rok má GA ČR na tyto projekty rezervováno dokonce zhruba 200 milionů korun.“
Zmíněné signály z GA ČR upozorňovaly na skutečnost, že agentura otevírá nové formáty soutěže (JUNIOR Star, EXPRO, bilaterální projekty), ale nezískává na jejich financování ze státního rozpočtu adekvátní prostředky. Přesouvá proto stávající zdroje, a to od standardních projektů k novým formátům. Léta 2020–2021 byla obvykle v tomto směru označována za kritická, kdy bylo očekáváno snížení úspěšnosti u návrhů standardních projektů z obvyklých 25–30 % na pouhých 10 %. Soutěž roku 2020 měla být co do konkurence a počtu nepodpořených návrhů nejtvrdší za mnoho let.
Máme ji tedy za sebou.
Výsledky MU a FF MU nejsou špatné. Univerzita získala 31 projektů, z toho FF celkem šest v režimu řešitele a jeden v režimu spoluřešitele. Celkem FF MU podala 53 projektových návrhů. Pražská filozofická fakulta získala podporu pro pět projektů, olomoucká pro čtyři, ostravská vyšla naprázdno. Také v soutěžích EXPRO a bilaterálních projektech GA ČR si naše fakulta vede dobře, jak ve srovnání s ostatními filozofickými fakultami, tak v rámci MU. Slabé výsledky máme naopak v soutěži JUNIOR Star GA ČR, kde selhala MU jako celek. Přesnější analýza je k dispozici v zápisu z jednání vedení FF MU a byla rozeslána vedoucím pracovišť.
Co plyne z vývoje v GA ČR pro fakultní politiku výzkumu? Z dostupných dat vyplývají tři důležité podněty pro další směřování našeho úsilí o získávání finanční podpory pro badatelské aktivity:
Závěrem dovolte, abych poblahopřál sedmi úspěšným navrhovatelům v letošní soutěži. Úspěch v takové konkurenci je dobrou vizitkou naší fakulty. Ostatním navrhovatelům přeji, aby po opadnutí emocí z letošního neúspěchu znovu našli sílu a chuť do práce. Má to smysl.
Standardní projekty
EXPRO
LA SNSF
Prof. Mgr. Lukáš Fasora, Ph.D., působí na Historickém ústavu FF MU, kde se odborně zabývá dějinami městské společnosti v moderní éře, zvláště otázkami generování elit, sociální mobilitou, vztahem měšťanstva a dělnictva a dějinami školství. Již několik let zastává na FF MU post proděkana pro výzkum a rozvoj.
Podpoří chov a ochranu ohroženého puštíka bělavého.
Součástí ceremonie bylo vyhlášení výsledků ankety, v níž členové fakultní komunity vybírali sovu, kterou fakulta adoptuje...