Podle čeho si vybrat studijní program? Přečtěte si 6 tipů, které vám s tím pomohou
Stále váháte, jaký studijní program je ten pravý? Máme pro vás šest tipů, které vám pomohou správně se rozhodnout.
Na začátku bylo období vzdoru. Přestože rodiče měli o studiu Terezy Kalábové jiné představy, absolventka oboru Teorie interaktivních médií na FF MU své volby nelituje. Právě díky zkušenostem a kontaktům ze studií se totiž dostala k práci produkční festivalu Open House Brno, která ji baví a naplňuje.
Čím jste chtěla být jako malá?
Vždycky jsem si představovala, že budu hodně vytížená, s kávou v ruce a telefonem u ucha, jednoduše paní manažerka. Samozřejmě mě ale napadaly i takové scestné představy, že jednou budu modelka nebo archeoložka, ale to jsem si naštěstí hodně brzy rozmyslela.
Proč jste si zvolila studium v Brně? A jak jste se rozhodovala při výběru oboru?
V Brně jsem se narodila a připadalo mi praktičtější tu i zůstat, tendence odejít do jiného města jsem nikdy neměla ‒ Praha je moc velká a odjet do zahraničí jsem neměla odvahu. Naopak při výběru oboru jsem do toho šla po hlavě: rodiče mě tlačili do mezinárodního rozvoje a cestovního ruchu, ale já se v rámci období vzdoru rozhodla pro obor, který mě bude bavit. Aktuálně pracuji pro Turistické informační centrum města Brna (TIC), takže ve finále jsou spokojení rodiče i já.
„Tendence odejít z Brna do jiného města jsem nikdy neměla. Do výběru oboru jsem ale šla po hlavě: rozhodla jsem se pro obor, který mě bude bavit.“
Tereza Kalábová
absolventka FF MU, festivalová produkční a milovnice Brna
Co byste poradila svému mladšímu já, kdyby se právě chystalo na vysokou školu?
Možná trošku méně navštěvovat kavárny a hospody, což ale na druhou stranu generovalo spoustu kontaktů. Takže je to něco za něco... a vlastně bych neměnila vůbec nic.
Jakou roli ve vaší kariéře hraje Brno a studium na filozofické fakultě?
Hodně velkou. Jsem produkční, a proto je pro mě nutné vždy vědět, na koho se obrátit, vždy hledat nová alternativní místa konání pro akce a podobně. Nejsem si jistá, jestli bych zrovna tohle zvládala v jiném městě. Díky studiu a různým projektům jsem se postupně propracovala k zajímavějším kontaktům a práci ‒ ve finále jsem se ještě při škole na několik let usadila v Kabinetu múz jako pracovnice PR. Tahle příležitost se mi nabídla díky práci v jedné kavárně, kterou mi dohodila tehdejší spolužačka. Vše spolu souvisí, i zdánlivé maličkosti.
„Díky studiu a různým projektům jsem se postupně propracovala k zajímavějším kontaktům a práci. Vše spolu souvisí, i zdánlivé maličkosti.“
Tereza Kalábová
absolventka FF MU, festivalová produkční a milovnice Brna
Co podle vás rozhodlo o tom, že jste ve svém oboru uspěla?
Myslím, že velkou roli hrají kontakty a můj styl komunikace při práci. Potom samozřejmě i odhodlání, v kultuře se moc nehledí na pracovní dobu, přestože pracuji pro příspěvkovou organizaci, což by se mohlo zdát jako teplé místečko, kde každý den končím ve tři. Tak to vůbec není, často je potřeba zabrat a obětovat svůj volný čas. Když se blíží nějaká velká akce, stává se, že řeším práci od brzkého rána, kdy je v kanceláři klid, až do pozdních večerních hodin. S tím problém nemívám.
Která místa v Brně patří mezi vaše nejoblíbenější?
Mám Brno ráda jako celek ‒ jsou tu opravdu hezká a líbivá zákoutí, hodně si ale potrpím i na omšelá, zapovězená místa. Kdybych si však měla vybrat, určitě to budou Husovice a okolí náměstí Republiky, kde jsem vyrůstala a prožila většinu života. Díky projektu Open House Brno se podívám na místa, kam se normálně dostat nedá, takže co měsíc svůj žebříček oblíbených míst měním, protože často jsou to opravdu silné zážitky. Teď u mě například vedou objekty Tepláren Brno nebo nový kostel na Lesné. Pokud se mě ale zeptáte jindy, odpověď bude určitě jiná.
Tereza Kalábová je absolventkou programu Teorie interaktivních médií na Ústavu hudební vědy FF MU. V současnosti působí v TIC BRNO (Turistickém informačním centru města Brna), kde se jako produkční podílí na organizaci festivalu Open House Brno. Ten veřejnosti otevírá běžně nepřístupné brněnské budovy a další prostory.
Stále váháte, jaký studijní program je ten pravý? Máme pro vás šest tipů, které vám pomohou správně se rozhodnout.
S Viktorií Kozubíkovou o studiu češtiny, o skloubení studijních a pracovních povinností a také třeba o zálibě ve...