Pět tipů, jak se co nejlépe připravit na přijímačky

Kostky jsou vrženy, přihlášky jsou podány. Teď je čas se co nejlépe připravit na přijímačky. V tomto článku se přehledně dozvíte, jaké podoby může mít přijímací zkouška na FF MU a jak se na ně co nejlépe připravit.

11. 4. 2024 Uchazeči

Podali jste přihlášku do některého z široké nabídky studijních programů na naší fakultě? Věříme, že jste učinili dobrý krok, a vážíme si vašeho zájmu o studium u nás. Teď vás čekají přijímací zkoušky, ze kterých možná mnozí máte větší či menší respekt. Proto vám chceme při přípravě co nejvíce pomoct a přinášíme vám pět užitečných tipů, jak se na ně co nejlépe připravit.

1. Pročtěte si podmínky přijetí

Nabídka studijních programů na FF MU je opravdu velice bohatá a každý z nich má své specifické podmínky přijetí. Některé programy zvolily Test studijních předpokladů (TSP), některé mají oborové ústní nebo písemné zkoušky, někam stačí dodat motivační dopis. Vše se přesně dočtete v detailu jednotlivých programů zde na webu vždy v záložce Podmínky přijetí.

TIP: Pokud budete cokoliv googlit, dejte si pozor, aby vás nezmátly informace z loňského roku. Mohou být někde ještě uveřejněné a mohou se od letošních podmínek a termínů výrazně lišit. Vždy proto pečlivě sledujte datum vydání.

2. Sledujte svoji e-přihlášku a kontrolujte spam

Již nyní naleznete v e-přihlášce podrobné požadavky studijních programů a postupně se tam dozvíte konkrétní termíny konání TSP či oborových zkoušek. Přímo do e-přihlášky se také vkládá většina dalších podkladů k přijímacímu řízení. V e-přihlášce zjistíte rovněž, zda vám byla prominuta přijímací zkouška, pokud jste o to požádali, a nakonec se tam dozvíte také výsledek celého přijímacího řízení.

3. Nepromeškejte důležité termíny

Předem dodané podklady

Některé studijní programy požadují, abyste ještě před přijímacími zkouškami dodali elektronické podklady pro posouzení. Mohou to být např. písemné práce na zadané téma, motivační dopis, úvaha, anotace literatury a další. Někde budou přijímat uchazeče pouze na základě těchto podkladů, někde je využívají jako předvýběr pro další ústní pohovory nebo písemné zkoušky. Přesné pokyny k vypracování a způsobu a termínu dodání podkladů naleznete opět v detailu jednotlivých programů zde na webu vždy v záložce Podmínky přijetí. Ale pozor! Termíny dodání podkladů se u jednotlivých programů liší. Některé už uplynuly, jiné vyprší na začátku dubna.

Test studijních předpokladů (TSP)

Pokud se vás týká Test studijních předpokladů, budete ho skládat v termínu, který jste si zvolili při podávání přihlášky, v Brně, nebo v jiných městech podle své volby. Přesný čas a místo konání TSP naleznete ve své e-přihlášce vždy nejpozději týden před daným termínem, a to včetně detailních pokynů, co si s sebou máte přinést, co máte předem prostudovat atd.

Oborové zkoušky

Jestliže se hlásíte do studijního programu, který vyžaduje složení oborové zkoušky, budete ji skládat někdy od pondělí 15. do neděle 21. dubna. Přesný čas a místo konání nalezneze nejpozději týden před termínem zkoušky ve své e-přihlášce. Snažíme se je plánovat tak, aby se vám nekryly přijímačky do různých oborů na naší fakultě. V případě že to nevyšlo, můžete požádat o náhradní termín

4. Připravte se na přijímačky

Test studijních předpokladů (TSP)

Část studijních programů na FF MU požaduje, abyste se zúčastnili Testu studijních předpokladů. Test bude rozdělen do třech dimenzí po 15 otázkách se samostatnými časovými limity:

• numericko-analytické myšlení – 45 minut
  • kritické myšlení – 45 minut
  • uvažování v anglickém jazyce – 20 minut

Mezi jednotlivými dimenzemi nemůžete přeskakovat, nicméně v rámci dimenze se můžete vracet k předchozím otázkám, případně měnit své odpovědi. Pamatujte ale, že za špatnou odpověď se odečítá 0,2 bodu, nevyplatí se tedy tipovat. Doporučujeme vyzkoušet si předem ukázkové verze jednotlivých subtestů, abyste měli představu, jaké otázky čekat. Všechny potřebné informace k TSP naleznete zde.

Oborové zkoušky

Některé studijní programy požadují, abyste se zúčastnili oborové zkoušky. Ta může mít podobu písemného testu, nebo ústní zkoušky.

Podrobné informace o náplni a průběhu zkoušek naleznete opět v detailu jednotlivých programů zde na webu vždy v záložce Podmínky přijetí a v pozvánce k přijímací zkoušce, kterou obdržíte do své e-přihlášky.

Některé obory dávají k dispozici své starší oborové testy, které můžete využít k přípravě. Doporučujeme také projít si weby jednotlivých kateder a ústavů – někde nabízejí ke svým přijímačkám další podklady, nebo dokonce přípravné kurzy.

5. Buďte ve správný čas na správném místě

Přesný čas a místo konání přijímací zkoušky naleznete v pozvánce v e-přihlášce a zejména místu konání věnujte opravdu pozornost. Naše fakulta má totiž několik budov, které od sebe sice nejsou vzdálené až tak moc daleko, pokud byste však na zkoušku dobíhali na poslední chvíli a zjistili, že jste ještě ke všemu ve špatné budově, nemuselo by to být úplně příjemné. Navíc Test studijních předpokladů probíhá v některých termínech v prostorách jiných fakult.

Vždy si tedy pečlivě zkontrolujte konkrétní adresu budovy, v níž budete zkoušku skládat, a nespoléhejte na to, že vás k nám Google nějak dovede. Pro přípravu na lepší orientaci v terénu můžete také využít interaktivní mapu všech univerzitních budov a místností.

A jeden tip navíc: Nebojte se zeptat

Pokud by vám bylo cokoliv nejasného a nepovedlo by se vám vyčíst odpověď na našem webu (například v sekci Často kladené dotazy), určitě se na nás neváhejte obrátit. Jestliže vás budou zajímat detaily ohledně náplně a průběhu oborových přijímacích zkoušek, doporučujeme kontaktovat konzultanta daného programu. E-mail na něj naleznete v detailu každého programu zde na webu vždy dole v zápatí stránky. Obecnější dotazy ohledně organizace přijímacího řízení směřujte na e-mailovou adresu prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

Držíme vám palce!