Podle čeho si vybrat studijní program? Přečtěte si 6 tipů, které vám s tím pomohou
Stále váháte, jaký studijní program je ten pravý? Máme pro vás šest tipů, které vám pomohou správně se rozhodnout.
Prozkoumejte tuto možnost v podmínkách studijního programu, na který se chcete hlásit, a případně nezapomeňte v e-přihlášce rovnou o prominutí požádat. V článku níže zjistíte, jak na to.
Přijímací zkoušku do bakalářského studia lze na naší fakultě u vybraných studijních programů prominout na základě prospěchu na střední škole, účasti v olympiádě, Středoškolské odborné činnosti, jazykových certifikátů či odborné nebo tvůrčí praxe. Podrobné požadavky si stanovuje každý studijní program individuálně a naleznete je v detailu jednotlivých programů v sekci Podmínky přijetí.
Dokumenty potvrzující splnění kritérií se nahrávají přímo do e-přihlášky do konce února. Určena je k tomu sekce Studium, zkoušky a dokumenty, rubrika Žádost o prominutí přijímací zkoušky. Vše sem musíte vložit ve formě autorizovaných konvertovaných dokumentů (elektronické ověřené kopie, kterou získáte na CzechPointu).
Prominutí na základě prospěchu je trochu komplikovanější. Počítá se při něm totiž průměr ze čtyř (případně ze dvou) profilových předmětů, přičemž se berou v úvahu známky ze závěrečných vysvědčení, pouze z posledního ročníku vysvědčení pololetní. Současně se požaduje, abyste na střední škole studovali každý z vybraných profilových předmětů v rámci posledních čtyř ročníků alespoň po dobu dvou let. Mezi profilové předměty patří:
Semináře z jednotlivých předmětů se nezohledňují. Ovšem pozor, některé programy mají předem stanoveno, které profilové předměty z nabídky si můžete, nebo musíte vybrat, a také si stanovují požadovaný průměrný prospěch. Konkrétní informace naleznete opět v detailu jednotlivých programů v sekci Podmínky přijetí.
Prospěch vyznačíte přímo v e-přihlášce, následně vytisknete (návod najdete zde), necháte potvrdit střední školou a ve formě autorizované konverze vložíte do e-přihlášky. Můžete také do e-přihlášky vložit katalogový list potvrzený střední školou, opět v autorizované konverzi, případně konverze všech vysvědčení, která uvedený prospěch dokládají.
O vaší žádosti o prominutí rozhodne s přihlédnutím ke kapacitním možnostem jednotlivých programů děkanka fakulty. Její vyjádření vám bude doručeno prostřednictvím e-přihlášky nejpozději do 31. března.
TIP 1: Nenechte se zmást tím, že i tak se musíte přihlásit k TSP nebo že budete v mezičase dostávat pozvánky k oborové přijímací zkoušce. Bude-li vám zkouška prominuta, pozvánku k přijímací zkoušce můžete s klidem zahodit. V případě, že děkanka fakulty vaši žádost neschválí, dostavíte se ke zkoušce dle pokynů v pozvánce.
TIP 2: Pokud žádáte o prominutí, volte si termín TSP až v dubnu. To už budete vědět, jestli máte prominuto, a tudíž jestli je potřeba, abyste na TSP chodili. Pokud si zvolíte dřívější termín TSP, je na vás, zda se ho pro jistotu zúčastníte, nebo ne.
TIP 3: Pokud vám bude prominuta přijímací zkouška do jednoho z plánů sdruženého studia, neznamená to, že je vám prominuta zkouška do celého sdruženého studia. Abyste byli přijati ke studiu, musíte splnit podmínky přijetí i druhého plánu.
Stále váháte, jaký studijní program je ten pravý? Máme pro vás šest tipů, které vám pomohou správně se rozhodnout.
S Viktorií Kozubíkovou o studiu češtiny, o skloubení studijních a pracovních povinností a také třeba o zálibě ve...