Objevte 5 důvodů, proč se přihlásit do kurzů celoživotního vzdělávání

Jste zvídaví? Toužíte rozšířit své znalosti a dovednosti, jenže samostudium pro vás není to pravé? Možná vás zaujmou kurzy, workshopy a další aktivity celoživotního vzdělávání, které nabízí stále víc veřejných či soukromých institucí. Podívejte se na několik hlavních důvodů, proč byste se měli také přihlásit.

Foto: archiv FF MU

Celoživotní vzdělávání je dynamicky se rozvíjející oblastí, která reaguje na zásadní společenské změny posledních let. „Pokud člověk nedrží prst na tepu doby, může se ztratit,“ uvedla v této souvislosti proděkanka pro studium učitelských programů a celoživotní vzdělávání Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Zuzana Šalamounová. A jaké konkrétní výhody může celoživotní vzdělávání přinést právě vám?

1. Přispívá k osobnímu rozvoji

Význam celoživotního vzdělávání se nedotýká pouze vaší atraktivity na trhu práce. Důležitou součástí úspěšného a spokojeného lidského života je také pocit seberealizace a seberozvoje. V opačném případě totiž život lehce sklouzne k povrchnosti, prázdnotě a nudě. Cest, jak podpořit a rozvinout své talenty a vlohy, existuje celá řada a kurz či workshop z oblasti celoživotního vzdělávání vám může pomoct nalézt tu správnou.

2. Umožňuje navázat a rozvíjet kontakty

Pečlivé a systematické budování sítě kontaktů napomáhá otevírat takové příležitosti, o nichž se vám nikdy možná ani nesnilo. Celoživotní vzdělávání vás může propojit s lidmi, kteří vám budou rozumět. A co víc, třeba se dokonce nacházejí v podobné či stejné životní situaci a řeší totožné problémy. Využijte příležitosti, seznamte se a možná společně vymyslíte nějaký nový zajímavý projekt. Celoživotní vzdělávání může být také skvělou příležitostí k obnovení dávných přátelství. Oslovte své bývalé spolužáky či přátele, vyberte si kurz nebo workshop a vydejte se společně za novými dobrodružstvími.

3. Otevírá možnosti

Celoživotní vzdělávání vám umožní nahlédnout do oblastí, které zatím například z časových důvodů stály stranou vaší pozornosti. Třeba si tak velmi rychle najdete nový koníček, který vašemu životu dodá chybějící impulz a smysl. Nebo se prostě jen můžete ponořit do témat, která rezonují mezi vašimi přáteli, a vy jste se v nich dosud vůbec neorientovali.

Díky celoživotnímu vzdělávání získáte také klíč ke svému potenciálu, který využijete, kdykoliv sami uznáte za vhodné. Budete tak mít k dispozici nástroj, jenž přispěje k tomu, že budete aktivními a motivovanými jedinci, kteří neustále hledají nové způsoby, jak žít bohatší život.

Možná se v životě dostanete do bodu, kdy vás aktuální práce přestane bavit a začnete přemýšlet nad změnou. Foto: archiv FF MU

4. Posiluje konkurenceschopnost

Možná se v životě dostanete do bodu, kdy vás aktuální práce přestane bavit a začnete přemýšlet nad změnou. A nebo vás k tomu prostě a jednoduše přiměje technologický pokrok, v jehož důsledku vám práci vezme stroj. Abyste i za několik let byli na pracovním trhu žádaní, je nutné soustavně rozvíjet své vědomosti a dovednosti. Učte se jazyky, objevujte zákoutí dosud nepoznaných oborů a adaptujte se na změny. Dovolí vám to kdykoliv změnit práci nebo se posunout v kariérním žebříčku zase o kousek blíž vysněné pozici.

5. Obdarujete sami sebe

Peníze mohou časem ztratit svou hodnotu. Znalosti a dovednosti získané během celoživotního vzdělávání vám však už nikdy nikdo nevezme! Každý kurz či workshop zhodnotí vše, co jste se dosud naučili, a o kousek vás přiblíží vysněnému cíli. Nemusí jít přitom o investici v řádech desetitisíců – pohodlně se totiž dokážete vejít do pár stokorun. Kupříkladu Filozofická fakulta Masarykovy univerzity nabízí kurzy, u nichž účastnický poplatek začíná na pětistovce. A to za zpestření a doplnění CV rozhodně stojí. Jakákoliv zkušenost je totiž lepší než žádná.

Nechcete nic promeškat?

Napište nám svůj e-mail a my vás budeme informovat o aktuální nabídce na Filozofické fakultě MU.

Načítám...